Zamknij

Ogólnopolska awaria zablokowała urzędnikom JST dostęp do Systemu Rejestrów Państwowych

PAP 14:40, 12.09.2025 Aktualizacja: 14:50, 12.09.2025
Skomentuj PAP PAP

Z powodu porannej awarii aplikacji ŹRÓDŁO w wielu urzędach samorządowych w całej Polsce mieszkańcy nie mieli możliwości załatwienia spraw w USC i WSO. Z kolei w urzędach wojewódzkich wstrzymane zostało przyjmowanie wniosków paszportowych oraz wydawanie dokumentów.

Pierwsze sygnały o problemach z dostępem do systemu pojawiły się po godzinie 9. Wkrótce dziesiątki kolejnych urzędów zaczęły publikować w sieci komunikaty o wstrzymaniu obsługi interesantów.

ŹRÓDŁO to używana w urzędach aplikacja komputerowa służąca do obsługi i przetwarzania danych w ramach Systemu Rejestrów Państwowych w Polsce. Umożliwia ona pracownikom JST dostęp do m.in. rejestru PESEL, Rejestru Dowodów Osobistych (RDO), Centralnego Rejestru Wyborców (CRW) i innych rejestrów takich jak np. ewidencja ludności czy akty stanu cywilnego.

Bez dostępu do niej prowadzenie znacznej części czynności administracyjnych w urzędach jest niemożliwe – toteż awaria, chociaż ostatecznie okazała się krótkotrwała, sparaliżowała ich pracę. Wzbudziła też duży niepokój wśród pracowników JST, tym bardziej że dopiero po blisko dwóch godzinach od początku problemów technicznych Ministerstwo Cyfryzacji oraz Centralny Ośrodek Informatyki wydały odnoszące się do awarii komunikaty.

„Około godziny 9:45 wystąpiła krótka przerwa w dostępie do Systemu Rejestrów Państwowych związana z pracami technicznymi, uniemożliwiając wykonywanie zadań na podstawie tych rejestrów, takich jak dowody osobiste, paszporty, akty stanu cywilnego. Centralny Ośrodek Informatyki przywrócił już funkcjonalność systemu i działa on bez zakłóceń” – napisało Ministerstwo Cyfryzacji.

Tę samą treść w odpowiedzi na przesłane przez Serwis Samorządowy pytania na temat awarii otrzymaliśmy z COI.

Ani MC ani COI nie podały dalszych szczegółów dotyczących skali awarii ani jej przyczyny, w tym możliwości cyberataku.

mam/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu grudziadz365.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%