Klub Gaja ogłosił listę 16 finalistów ogólnopolskiego konkursu Drzewo Roku. Wśród najpiękniejszych i najbardziej znaczących okazów w Polsce znalazła się reprezentantka naszego miasta – Topola Marzanna z nadwiślańskich błoń. To wyjątkowa okazja, by Grudziądz zabłysnął na przyrodniczej mapie kraju.
Konkurs Drzewo Roku, organizowany już po raz 16., nie szuka jedynie okazów najwyższych czy najstarszych. Jego celem jest wyróżnienie drzew, które są żywymi symbolami lokalnych społeczności, niosą ze sobą niezwykłe opowieści i jednoczą ludzi. W tegorocznej edycji, spośród 49 zgłoszeń z całej Polski, Jury wyłoniło finałową szesnastkę.
Wśród majestatycznych dębów i miododajnych lip, uwagę przykuwa nasza grudziądzka duma – Topola Marzanna.
Marzanna, zwana również sokorą, to drzewo-ikona, które od połowy XIX wieku strażuje nad brzegiem Wisły. Jej najbardziej charakterystyczną cechą jest monstrualny, odsłonięty system korzeniowy, który niczym rzeźba wije się w stronę rzeki. Choć czas nie był dla niej łaskawy – dawniej jej obwód sięgał blisko 8 metrów – Marzanna wciąż zachwyca swoją sylwetką.
„Marzanna powoli zamiera, ale robi to z niezwykłą godnością. Jej historia uczy nas, że przemijanie jest naturalną częścią życia, a mądrość polega na odwadze, by mimo trudności wciąż wypuszczać nowe liście” – czytamy w uzasadnieniu zgłoszenia przygotowanego przez Damiana Trzybińskiego.
Dla mieszkańców Grudziądza to nie tylko pomnik przyrody, ale miejsce refleksji. Dotyk jej szorstkiej kory i widok okaleczonej, lecz silnej korony, pomaga wielu osobom odnaleźć spokój i zrozumieć bieg czasu.
Silna konkurencja z całej Polski
O tytuł Drzewa Roku 2026 nasza topola powalczy z wyjątkowymi rywalami. Na liście znaleźli się m.in.:
Zwycięzca polskiej edycji będzie reprezentował nasz kraj w prestiżowym konkursie Europejskie Drzewo Roku 2027. Wybór należy do internautów.
Już teraz zaznaczcie w kalendarzach czerwiec – to właśnie wtedy na stronie drzeworoku.pl ruszy głosowanie. Każdy głos oddany na Marzannę to promocja Grudziądza i wyraz szacunku dla naszej nadwiślańskiej przyrody.
Redakcja Grudziadz365.pl będzie na bieżąco informować o starcie głosowania. Pokażmy siłę naszej lokalnej społeczności i pomóżmy Marzannie zdobyć koronę!
[ZT]94896[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu grudziadz365.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Od wtorku prawo jazdy można stracić za przekroczenie pr
Pani z Mokrego do niej nic nie dociera .
Daria
10:54, 2026-03-03
Spór o „bio-worki” w Grudziądzu. Mieszkańcy oburzeni, M
Problemem jest ignorancja UM w stosunku do przepisów unijnych oraz tych,które obowiązują w wiekszości miast w Polsce.Kto nie chce niech worków nie kupuje,ale dlaczego zmuszać pozostałych do obrzydliwie brudnego kubła ? Dlaczego w innych miastach nie stanowi to problemu tylko jak zwykle w Grudziądzu.Wygląda na to,że UM ma mieszkańców za idiotów,którzy nie potrafią odróżnić worka kompostowalnego od zwykłej foliówki.
Lol
09:37, 2026-03-03
Spór o „bio-worki” w Grudziądzu. Mieszkańcy oburzeni, M
Dla mnie problem tkwi w "producentach" odpadów, skoro mogę wyrzucać odpady biodegradowalne bez worka to po co utrudniać sobie życie i tracić pieniądze na jakieś worki które sprawiają kłopot.
Grześ
22:01, 2026-03-02
Rewolucja technologiczna w grudziądzkim szpitalu. 70 ml
To Kurkowska jeszcze jest w szpitalu łysy glam i ona nie mają za grosz honoru za to co zrobili po śmierci młodego chłopaka. To jest skandal na cały kraj myślę, że chociaż prokuratura stanie na wysokości zadania I nie zamiecie tego pod dywan.Myślę ,że rodzina tragicznie zmarłego nie odpuści i ta kurkowska dostanie to na co zasłużyła i jak najszybciej odejdzie ze szpitala wróci gdzie jej miejsce do branży odzieżowej.A glam to już przechodzi sam siebie ilu już namaszczał tych super dyrektorów w szpitalu .Same niewypały świadczy to niestety o.jego wyjątkowej nieudaczności i braku wiedzy intelektualnej o jego wiedzy ekonomicznej jako doktora słyszymy po nietrafionych inwestycjach inkubator na p.stycznia czy hale na Waryńskiego.Prezydentura tego osobnika jest jednym wielkim podwójnym nieporozumieniem i katastrofą dla tego biednego miasta drenowanego przez niego i jego tzw.słuźby .
Yeti
20:38, 2026-03-02