W ramach obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej, od 28 sierpnia do 14 września na grudziądzkim Rynku będzie prezentowana wystawa plenerowa „Bitwa Warszawska - stulecie zwycięstwa. Grudziądz w dobie wojny polsko-bolszewickiej”.
Wystawa plenerowa "Bitwa Warszawska - stulecie zwycięstwa. Grudziądz w dobie wojny polsko-bolszewickiej" przedstawia 10 plansz wielkoformatowych, ilustrowanych archiwalnymi fotografiami z 1920 roku oraz reprintami artykułów prasowych z epoki. Pierwsza część złożona z 5 plansz dotyczy bezpośrednio Bitwy Warszawskiej. Plansze owe pochodzą z projektu „Niepodległa”: „Bitwa Warszawska. Stulecie Zwycięstwa” (tytułowa), „Osiemnasta decydująca bitwa w dziejach świata”, „Bitwa Warszawska”, „Ochotnicy” oraz „Traktat ryski”. Pięć kolejnych plansz zostało merytorycznie przygotowanych przez kustosza działu historii Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, Dawida Schoenwalda, projekt graficzny plansz został zaś przygotowany przez kustosza Muzeum w Grudziądzu, Emilię Markot – Borkowską.
Plansze owe dotyczą kontekstu grudziądzkiego wojny polsko – bolszewickiej. Pomimo braku działań wojennych w samym mieście, Grudziądz odgrywał strategiczną rolę jako siedziba Dowództwa Okręgu Generalnego „Pomorze”. Ponadto w różnych punktach miasta rozlokowano setki rannych żołnierzy w licznych lazaretach, mieszczących się nie tylko w szpitalach, ale także koszarach czy szkołach. Rannych sprowadzano do Grudziądza prawie z całej Polski.
Plansze grudziądzkiej części wystawy przedstawiają w zarysie historię nieznanego szerzej kontekstu wojny polsko – bolszewickiej na froncie północnym. Podzielono je tematycznie: „Grudziądz w obliczu najazdu bolszewickiego”, „Wiadomości wojskowe z frontu północnego”, „Chwała zmarłym bohaterom Polski”, „Grudziądz jako ośrodek lazaretu wojskowego” oraz „Przygotowania do obrony Grudziądza”. Na planszach znajdują się skany i zdjęcia oryginalnych dokumentów, fotografii oraz informacji prasowych z 1920 roku. Ponadto na planszy „Chwała zmarłym bohaterom Polski” umieszczono współczesne zdjęcia wykonane na wojennym cmentarzu garnizonowym, na którym pochowano zmarłych w lazaretach żołnierzy polskich. Skany i zdjęcia pochodzą z zbiorów Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie, a także Archiwum Państwowego w Bydgoszczy. Bogatym źródłem tekstowym, są także informacje zawarte w „Gazecie Grudziądzkiej” z 1920 roku (zdjęcia wykonane ze zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie). W wielu przypadkach źródła owe są po raz pierwszy udostępnione publiczności i były dotychczas nieznane.
Wystawa plenerowa "Bitwa Warszawska – stulecie zwycięstwa. Grudziądz w dobie wojny polsko-bolszewickiej" przygotowana została w ramach projektu "Wygrać Polskę czyli "Cud nad Wisłą". Grudziądz w 1920 roku w dobie wojny o granice i niepodległość", który otrzymał dofinansowanie ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”. Przygotowanie wystawy wsparte zostało z budżetu gminy-miasta Grudziądza. (UM)
Maksymalne stawki dla biznesu. Burzliwa debata o podatk
A za niedługo będą płakać że taki hejt się wylewa na nasze miasto że nikt nie chce tu mieszkać i inwestować. Jak pani dyrektor szpitala. Najpierw zadłużyli po kokardę, obsadzili stanowiska niekompetentnymi osobami, a teraz to wina mieszkańców że źle piszą o szpitalu. Ręce opadywują. Żenua. Może stały elektorat się na to nabierze. Mieszkańcy Grudziądza przetrzyjcie oczy.
Zzz
07:28, 2025-11-01
Ks. Zieliński: zabawy halloweenowe to inwazyjna praktyk
Uważajcie dziś na mściwego demona o rudej sierści, wykrzywionej wiecznie gębie z wściekłości ,operującego językiem bandyckiego narodu zza Odry. Wabi się Tusk, czyli po kaszubsku - kundel.
Ali
20:13, 2025-10-31
Opłaty za śmieci w Grudziądzu mogłyby spaść o 7
To najlepiej się nie myć i nie prać.Dobre dla tych co zmieniają majtki raz na tydzień.
Lol
18:57, 2025-10-31
Ks. Zieliński: zabawy halloweenowe to inwazyjna praktyk
Refleksje nad nędzą życia i bolesną śmiercią to mamy na codzień. Ponure obrzędy kościelne,ponura atmosfera w kościele co niedziela i straszenie piekłem.Halloween to odskocznia,zabawa i zbieranie cukierków w przebraniach.
Lol
18:55, 2025-10-31
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz