Zamknij

Zakaz polowań na prywatnym terenie. Wnioski można złożyć dzisiaj do północy

16:49, 30.10.2020 J.R Aktualizacja: 16:49, 30.10.2020
Skomentuj

ZAKAZ POLOWANIA NA PRYWATNYM TERENIE

  • Nie chcesz, aby myśliwi bez Twojej zgody korzystali z Twojego terenu? 
  • Nie lubisz jak ktoś bez pytania wjeżdża samochodem na Twoje pole?
  • Boisz się kul świszczących w pobliżu Twojego podwórka?

Jest kilka prostych sposobów, aby temu zapobiec i pozbyć się myśliwych ze swojej działki.

Właśnie teraz trwa procedura ponownego dzielenia województw na obwody łowieckie!

10 lipca 2014 Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że przepisy umożliwiające obejmowanie prywatnych nieruchomości reżimem obwodu łowieckiego bez zapewnienia ich właścicielom możliwości wyrażenia sprzeciwu wobec dysponowania przedmiotem swojej własności i ochrony konstytucyjnie chronionych praw własności – są niezgodne z Konstytucją. Wszystkie obwody łowieckie, wyznaczone w latach 2005-2015 przez sejmiki wojewódzkie, zostały wyznaczone na podstawie niekonstytucyjnych przepisów. Właściciele nieruchomości mogli sądownie unieważniać włączenie ich terenu do obwodu łowieckiego, w latach 2016-2019 zapadło 149 wyroków w takich sprawach.

W 2018 roku weszła jednak w życie nowelizacja ustawy Prawo łowieckie, która na nowo korzysta z domniemania konstytucyjności. Sejmiki wojewódzkie rozpoczęły prace nad wyznaczeniem obwodów łowieckich na nowo. Procedura zakończyła się już w kilku województwach, a w kujawsko pomorskim jeszcze trwa. Wniosek niestety mozna złożyc tylko do 30 października do północy.
Tam termin na składanie uwag już minął (właściciele nieruchomości mogą zawsze jednak złożyć w starostwie oświadczenie o zakazie polowania na swojej nieruchomości).

Uwaga! Wbrew myśliwskiej propagandzie wyłączenie działki z obwodu łowieckiego nie tylko nie uniemożliwia, ale wręcz ułatwia uzyskiwanie odszkodowań za uprawy zniszczone przez dzikie zwierzęta! Za szkody wyrządzone w uprawach i płodach rolnych przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny poza obwodami łowieckimi odpowiada Skarb Państwa (a nie koło łowieckie). [art. 50 ust. 1b i ust. 3 ustawy prawo łowieckie].

Przygotowaliśmy dla Państwa wzory pism, które można złożyć w Urzędzie Marszałkowskim jako uwagi do projektu nowego podziału województwa na obwody łowieckie. W zależności od województwa oraz rodzaju działalności prowadzonej na nieruchomości zachęcamy do pobrania odpowiedniego pliku:

Uwaga!

Nieruchomości wyłączone wyrokami sądów administracyjnych z obwodów łowieckich mogą być teraz PONOWNIE objęte przez Sejmik reżimem obwodu łowieckiego!

źródło: https://zakazpolowania.pl/

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%