Zamknij

Sukces Mateusza Skorupki z Zespołu Szkół Rolniczych w Grudziądzu w SkillsPoland

10:06, 30.11.2021 . Aktualizacja: 10:08, 30.11.2021
Skomentuj

Bardzo ważne w rozwoju młodych ludzi jest łączenie teorii z praktyka już na wczesnym etapie nauki. Konkursy WorldSkills stwarzają okazję do zdobywania wiedzy praktycznej bezpośrednio od specjalistów, a także poznawania międzynarodowych rozwiązań w danej dziedzinie.

WorldSkills i EuroSkills szansą dla Polski

Prawie 70-letnia tradycja i doświadczenie organizacji WorldSkills International, tysiące spotkań, wybitni eksperci, wiodące firmy branżowe oraz rosnąca popularność w mediach stawia co roku organizatorów konkursów WorldSkills i EuroSkills w roli najbardziej obiecujących i najlepiej rokujących wydarzeń zawodowych  na świecie. Dla Polski, jako kraju, który dopiero dołączył do organizacji ,to przede wszystkim wielkie wyzwanie, ale również możliwość poznania światowych standardów, współpracy z najlepszymi fachowcami, dzielenia się doświadczeniem i dobrą praktyką. To również możliwość dla polskiej edukacji, dla której otwierają się drzwi do poznania nowych technologii, partnerów i globalnego wsparcia w podnoszeniu kwalifikacji uczniów.

Korzyści dla zawodników

Międzynarodowe konkursy umiejętności zawodowych dają możliwość udziału zarówno uczniom szkół branżowych, techników, jak i studentom uczelni wyższych. To ogromna szansa dla zawodników, ponieważ zarówno etap treningu jak i zawody są niepowtarzalną szansą do nabycia nowych kompetencji i umiejętności. W gronie najlepszych zawodowców z całego świata uczestnicy mogą dzielić się swoim doświadczeniem i przenosić dobre praktyki na grunt lokalny. To też doskonała możliwość do nabycia kontaktów, które pozwolą udrożnić dalszą ścieżkę kariery. Konkursy WorldSkills i EuroSkills przyciągają z każdą kolejną edycją coraz więcej przedstawicieli biznesu, który szuka pracowników, ale również współpracy ze szkołami i instytucjami branżowymi.

Do konkursu mogą zgłaszać się kandydaci, którzy poza spełnieniem wymogów formalnych (tj. wiek, odpowiednia znajomość języka angielskiego) posiadają rekomendację instytucji wspierającej, np. szkoły, uczelni, pracodawcy, stowarzyszenia branżowego, instytucji organizującej olimpiadę/turniej krajowy. Dla każdego z zawodników przygotowywany jest indywidualny plan szkoleniowy umożlwiający mu praktykę pod okiem najlepszych ekspertów. Korzystając z możliwości współpracy z pozostałymi krajami, FRSE umożliwia i pokrywa koszty szkoleń zagranicznych i konkursów krajowych opartych na standardach WorldSkills (m.in. w Niemczech, Chinach, Finlandii, Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji). Treningi i konkursy międzynarodowe dają możliwość sprawdzenia się, nabycia doświadczenia oraz stanowią sprawdzian umiejętności przed konkursem WorldSkills lub EuroSkills.

Instytucją koordynującą przygotowania Polski do udziału w konkursach WordSkills od 2018 roku jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji . Konkursy odbywają się w sześciu obszarach zawodowych.

Dla Mateusza Skorupki, ucznia klasy trzeciej Technikum Technologii Drewna przy Zespole Szkół Rolniczych w Grudziądzu stolarstwo okazało się umiejętnością, którą mógł się pochwalić i z którą mógł powalczyć o miejsce na podium.

Mateusz wziął udział w przygodzie swojego życia i wyraził chęć uczestniczenia  w konkursie, który odbył się w Gdańsku 25-26.11.2021r. w AmberExpo. SkillsPoland to wydarzenie tego roku – pierwszy raz w Polsce uczniowie mogli uczestniczyć w największym konkursie zawodów branżowych. W trakcie dwóch dni zmagań rozegrano konkurs aż 9 konkurencjach: florystyka, frezowanie CNC, fryzjerstwo, instalacje sanitarne i grzewcze, instalacje elektryczne, meblarstwo, mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych, obsługa gości hotelowych, stolarstwo.  Podczas konkursu wystąpiło ponad 70 zawodników (gościnnie również zawodnicy zagraniczni). Zadania dla zawodników składały się z kilku modułów, a nad prawidłowym przebiegiem konkursów czuwało prawie 50 sędziów z Polski i zagranicy. Poziom konkursu był bardzo wysoki, mimo skomplikowanych zadań postawionych przed uczestnikami. Na zwycięzców czekały liczne nagrody, ale przede wszystkim złoty medal i bilet do Szanghaju. Wydarzeniu towarzyszyły liczne panele dyskusyjne z przedstawicielami nauki, biznesu, instytucji publicznych, warsztaty tematyczne dla nauczycieli, strefy „try a skill” dla odwiedzających, strefy partnerskie, targi szkół i uczelni oraz wiele innych atrakcji.

Wiele dni przygotowań oraz pomoc opiekuna p. Andrzeja Gdowskiego przyniosło wspaniały rezultat – Mateusz Skorupka zdobył II miejsce w konkursie stolarstwo- jest więc wicemistrzem stolarstwa! Zdobyte doświadczenia oraz poznani w czasie konkursu ludzie, to kapitał dla Mateusza w dalszym rozwoju zawodowym.

Gratulujemy Mateuszowi zdobycia srebrnego medalu, a wyrazy podziękowania kierujemy do opiekuna - kierownika kształcenia praktycznego Andrzeja Gdowskiego

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%