Zamknij

"Spinaker" ma dokumenty, Ratusz i III LO show. Co jest ważniejsze dla grudziądzkich klas mundurowych?

Jerzy RóżyckiJerzy Różycki 09:28, 14.05.2025 Aktualizacja: 13:41, 14.05.2025
Skomentuj fot. Grudziadz365.pl fot. Grudziadz365.pl

Kiedy Ratusz i III Liceum Ogólnokształcące celebrują utworzenie klasy mundurowej przy wsparciu i osobistej obecności ministra Tomasza Szymańskiego, Liceum dla Młodzieży z Oddziałami Integracyjnymi "Spinaker" (formalnie Liceum dla Młodzieży ATS sp. z o.o.) w tym samym czasie, lecz bez medialnego rozgłosu, również uzyskuje kluczowe pozwolenie. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji decyzją z 13 maja 2025 roku formalnie zatwierdziło prowadzenie przez "Spinakera" oddziałów o profilu mundurowym. To dowód, że determinacja i profesjonalne przygotowanie przynoszą efekty, nawet jeśli odbywa się to z dala od blasku fleszy i oficjalnych delegacji ministerialnych.

"Choć nie przybył wiceminister i nie było oficjalnych wręczeń, zdjęć, mediów ani poparcia – sukces jest nasz" – czytamy w komunikacie szkoły "Spinaker", który trafnie oddaje charakter ich osiągnięcia. Placówka podkreśla, że to wynik wysiłku całej społeczności szkolnej. Zgodnie z decyzją MSWiA (nr DPP-WNP.0272.204.2025.BKF), zezwolenie na utworzenie oddziału o profilu mundurowym w CZEROLETNIM Liceum Ogólnokształcącym dla Młodzieży z Oddziałami Integracyjnymi ATS w Grudziądzu przy ul. Ludwika Waryńskiego 102 zostało wydane po pozytywnym zaopiniowaniu przez Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty, Komendanta Głównego Policji oraz Komendanta Głównego Straży Granicznej. Za organizację i prowadzenie zajęć przygotowujących do podjęcia służby w Policji i Straży Granicznej odpowiedzialne będą Komenda Miejska Policji w Grudziądzu oraz Nadwiślański Oddział Straży Granicznej.

Sukces "Spinakera", uzyskany w standardowym trybie administracyjnym, nabiera szczególnego znaczenia w kontekście działań grudziądzkiego Ratusza, który zdaje się mieć chroniczne problemy z zapewnieniem odpowiednich ram prawnych i wsparcia dla klas mundurowych w podległych mu szkołach, pomimo publicznych deklaracji i obecności przedstawicieli rządu.

[ZT]95603[/ZT]

Kontrast działań: "Spinaker" z OPW i pozwoleniem MSWiA, miasto z problemami i spóźnioną interwencją ministra

Warto podkreślić, że w szkołach "Spinaker" od lat funkcjonują również oddziały (klasy) przygotowania wojskowego (OPW) w ramach programu Ministerstwa Obrony Narodowej, działającego od 2020 roku. Jest to o tyle istotne, że grudziądzki Ratusz, mimo upływu lat, nie zdołał skutecznie uzyskać zgody na uruchomienie takich klas w placówkach miejskich. Tymczasem "Spinaker" udowadnia, że przy odpowiednim zaangażowaniu i przygotowaniu, możliwe jest uzyskanie zarówno certyfikacji MON dla OPW, jak i teraz – formalnego pozwolenia MSWiA dla klas o profilu policyjnym czy straży granicznej, wydanego na podstawie art. 28aa Prawa oświatowego.

Sytuacja w III Liceum Ogólnokształcącym, gdzie niedawno z wielką pompą, z udziałem ministra Tomasza Szymańskiego, ogłoszono utworzenie klasy pod patronatem MSWiA, rysuje się w zupełnie innym świetle. Jak informowaliśmy na portalu grudziadz365.pl, decyzja ta zbiegła się w czasie z narastającymi wątpliwościami dotyczącymi legalności noszenia mundurów przez uczniów dotychczasowych klas wojskowych w tej szkole. Po wypowiedzeniu przez III LO umów ze stowarzyszeniami proobronnymi i braku certyfikacji OPW, uczniom nakazano usunięcie z mundurów dotychczasowych naszywek. Rodzi to poważne pytania o zgodność z Rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej w sprawie zakazu używania munduru wojskowego.

[ZT]88346[/ZT]

Symbolicznym obrazem tej sytuacji była niedawna 90. rocznica śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. W uroczystościach wzięła udział młodzież z III LO, jednak – co znamienne – bez mundurów. Jedyną delegacją uczniów w pełnym umundurowaniu była młodzież ze szkół "Spinaker".

[ZT]95622[/ZT]

Nowoczesne zaplecze i doświadczona kadra w "Spinakerze"

Sukces Liceum dla Młodzieży z Oddziałami Integracyjnymi "Spinaker" nie jest przypadkowy. Szkoła dysponuje nowoczesnym wyposażeniem, w tym wirtualną strzelnicą, która umożliwia realistyczne szkolenie. Kluczowym atutem jest również doświadczona kadra pedagogiczna, w skład której wchodzi m.in. radny Roman Sarnowski. Znany z wieloletniego zaangażowania w pracę z młodzieżą o profilu mundurowym, po rozwiązaniu przez miasto umowy ze stowarzyszeniem "Strzelec" (w którym działał), znalazł możliwość kontynuowania swojej misji właśnie w "Spinakerze".

"Sukces smakuje najlepiej, gdy jest wynikiem własnej ciężkiej pracy. Bez poparcia, bez oficjalnych wręczeń gratulacji – po cichu, ale z wielką dumą" – podsumowuje Ewa Sało-Kłobukowska, dziękując jednocześnie ATS Grudziądz za wsparcie, podkreślając "siłę niezależności".

Decyzja MSWiA dla "Spinakera", podpisana z upoważnienia ministra przez Mariusza Cichomskiego, Zastępcę Dyrektora Departamentu Porządku Publicznego, pokazuje, że tworzenie wartościowych i legalnie działających klas mundurowych jest możliwe bez konieczności organizowania medialnych wydarzeń z udziałem najwyższych władz, jeśli tylko istnieje determinacja, odpowiednie przygotowanie i, co najważniejsze, troska o realne korzyści dla młodzieży. Portal grudziadz365.pl będzie nadal przyglądał się sytuacji klas mundurowych w Grudziądzu.

[ZT]95268[/ZT]

(Warto przeczytać)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%