Zamknij

Opiekunka seniora ? zawód z przyszłością

11:00, 11.06.2018 materiał partnera Aktualizacja: 13:22, 11.06.2018
Skomentuj

Jeśli zastanawiają się Państwo nad wyborem zawodu lub przebranżowieniem, to jest taka profesja, która zapewni zarówno atrakcyjne wynagrodzenie, jak i szeroki wybór różnorodnych zleceń. To opiekun osoby starszej.

Prognozując, jakie zawody będą najbardziej pożądane przez pracodawców za 5, 10 czy 15 lat, możemy z pewnością założyć, że na brak pracy nie będą narzekać pracownicy sektora usług medycznych i opiekuńczych. Rynek tych usług cały czas poszerza się. Związne jest to z procesem starzenia się społeczeństwa Europy.

W Polsce stosunkowo niedawno pojawiły się nowe zawody, takie jak: opiekun medyczny, opiekun w domu pomocy społecznej, opiekunka domowa, opiekun osoby starszej czy asystent osoby starszej i niepełnosprawnej. Ale zawodowi opiekunowie stają się coraz bardziej potrzebni i pożądani na rynku pracy nie tylko w Polsce, lecz również w innych europejskich krajach.

Warunki finansowe dla pracowników branży opiekuńczej pracujących w kraju są zwykle mniej atrakcyjne, dlatego wielu opiekunów wybiera finansowo korzystniejszą opcję wyjazdu za granicę. 20% opiekunów pracujących w Niemczech stanowią osoby narodowości polskiej. Pracuje tam już kilkaset tysięcy opiekunów i opiekunek z Polski, a zapotrzebowanie na personel opiekuńczy ciągle rośnie.

Czym zajmuje się opiekunka seniora?

Do zadań opiekunki seniora należy wsparcie podopiecznego, opieka nad nim oraz pomoc w czynnościach, z którymi nie radzi on sobie samodzielnie. Każde zlecenie wygląda jednak inaczej, każdy podopieczny wymaga pomocy w nieco innym zakresie, dlatego stworzenie jednego szczegółowego opisu tego zawodu jest praktycznie niemożliwe. Inaczej będzie wyglądała opieka nad osobą z demencją, a inaczej nad cukrzykiem lub seniorem pogrążonym w depresji. Podejmując pracę w nowym miejscu każdego opiekuna mogą spotkać nowe sytuacje, bez względu na to, jak doświadczony jest to opiekun.

? Fred Froese ? istockphotos.com

Liczą się umiejętności i doświadczenie

O ile w Polsce trzeba uzyskać państwowy dyplom opiekuna, żeby pracować jako opiekun osoby starszej, w Niemczech wygląda to trochę inaczej. Niemcy coraz chętniej korzystają z usług opiekunek zza granicy w modelu tzw. opieki całodobowej. Opiekunki wypełniają wtedy zadania podobne do zadań opiekunek środowiskowych w Polsce z tą różnicą, że zazwyczaj mieszkają w gospodarstwie domowym podopiecznego w okresie wykonywania zlecenia. Podopieczni wymagający zabiegów medycznych są odwiedzani w domu przez niemiecką służbę ambulatoryjną Pflegedienst. Pozostałe czynności związane z opieką przejmuje opiekunka. Stopień trudności zlecenia opiekunka powinna dopasować do własnych kwalifikacji, doświadczenia i umiejętności.

Jak zacząć pracę opiekunki?

Jeśli myślimy o pracy za granicą i zarabianiu w euro, najbezpieczniej jest nawiązać współpracę ze sprawdzoną agencją, która przeprowadzi nas przez cały proces i wyszuka dla nas najlepsze zlecenia. Jedną z najczęściej wybieranych przez opiekunki agencji jest działający na rynku od 13 lat Hausengel. Współpraca rozpoczyna się serią kompleksowych szkoleń przygotowujących, które realizowane są przed podjęciem pierwszego zlecenia. Od samego początku zapewnione jest wsparcie osobistego koordynatora, pomagającego we wszystkich sprawach, takich jak dojazd na zlecenie czy pierwszy kontakt z rodziną podopiecznego. Opiekunkom współpracującym z Hausengel oferowana jest również możliwość ustawicznego dokształcania w ramach kursów specjalistycznych (np. certyfikowany przez niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową IHK kurs „Opiekunka w domowym otoczeniu”). To także możliwość podnoszenia kwalifikacji językowych w formie refinansowanych kursów i darmowej aplikacji na telefon do nauki języka niemieckiego.

Mając potrzebne wsparcie we wszelkich kwestiach administracyjnych i urzędowych, związanych z wyjazdem na zlecenie, opiekunki mogą skupić się na swoich odpowiedzialnych zadaniach i nie muszą przejmować się formalnościami. Daje to niesamowity komfort psychiczny i poczucie bycia otoczonym kompleksową opieką.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%