Zamknij

RPP: dostosowanie stóp procentowych uzasadnione wobec m.in. niższej inflacji

18:19, 07.05.2025 Aktualizacja: 18:19, 07.05.2025
Skomentuj PAP PAP

W środę zakończyło się dwudniowe posiedzenie RPP. Stopa referencyjna spadła z 5,75 proc. do 5,25 proc., stopa redyskontowa została obniżona do 5,30 proc. z 5,80 proc. w skali rocznej, a stopa dyskontowa weksli spadła do 5,35 proc. z 5,85 proc.

Obniżenie stóp procentowych było uzasadnione wobec m.in. niższej bieżącej i prognozowanej inflacji oraz słabszych danych o koniunkturze - podano w komunikacie po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Zdecydowała ona o obcięciu stóp o 50 pkt. bazowych. To pierwsza obniżka od października 2023 r.

"Biorąc pod uwagę napływające informacje, w tym niższą bieżącą i prognozowaną inflację, obniżanie się dynamiki płac oraz słabsze dane o koniunkturze, w ocenie Rady uzasadnione stało się dostosowanie poziomu stóp procentowych NBP" - przekazano w komunikacie po posiedzeniu Rady.

RPP podkreśliła, że jej dalsze decyzje będą zależne od napływających informacji "dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej".

"Czynnikiem niepewności pozostaje kształtowanie się presji popytowej i sytuacji na rynku pracy w kolejnych kwartałach, poziom administrowanych cen nośników energii oraz dalsze działania w zakresie polityki fiskalnej. Źródłem niepewności jest również kształtowanie się inflacji na świecie, w tym ze względu na zmiany polityki handlowej głównych gospodarek" - wskazano w komunikacie.

Rada dodała, że źródłem niepewności jest również kształtowanie się inflacji na świecie. Zwrócono uwagę, że wpływ na to mogą mieć zmiany polityki handlowej głównych gospodarek.

W komunikacie czytamy, że dostępne dane z Polski sygnalizują, że dynamika aktywności gospodarczej w pierwszym kwartale 2025 r. była zapewne niższa i od oczekiwań, i nieco niższa niż w czwartym kwartale ub.r. Rada oceniła także, że na rynku pracy utrzymuje się niskie bezrobocie i wysoka liczba pracujących, choć podkreśliła, że zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło w marcu br. w stosunku do wyników z ub.r. Dodano, że wzrost wynagrodzeń nadal kształtuje się na wysokim poziomie, choć dane z sektora przedsiębiorstw sygnalizują obniżanie się dynamiki płac. Rada zwróciła ponadto uwagę na spadek inflacji w kwietniu (do 4,2 proc. z 4,9 proc. w marcu).

"Do spadku rocznego wskaźnika inflacji przyczyniło się głównie wygaśnięcie wpływu wzrostu stawki podatku VAT w kwietniu ub.r. na dynamikę cen żywności, a także niższe ceny paliw w związku z obniżeniem się cen ropy naftowej oraz osłabieniem dolara. Uwzględniając dane GUS można szacować, że w kwietniu br. obniżyła się również inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii, przy wciąż podwyższonej dynamice cen usług" - oceniła RPP.

W komunikacie podkreślono, że wcześniejszy wzrost cen energii oraz podwyższona roczna dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych "przekładają się na wciąż podwyższony poziom inflacji CPI (inflacji konsumenckiej - PAP)".

RPP podała także, że zarówno w USA, jak i w strefie euro inflacja kształtuje się w pobliżu celów inflacyjnych banków centralnych z tych obszarów.

"Perspektywy aktywności i inflacji na świecie obarczone są niepewnością, w tym w związku ze zmianami polityki handlowej" - stwierdziła RPP. (PAP)

ms/ mick/ jpn/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu grudziadz365.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%