Zamknij
REKLAMA

Kortez – portret piosenkarza w zw. z koncertem 26 stycznia w Grudziądzu

22:14, 20.01.2020 | Robert K.
REKLAMA
Skomentuj
Fryta 73

Kortez przebojem wdarł się na polską scenę muzyczną. Zaczęło się od piosenki „Zostań”, która od razu ukazała ogromną artystyczną wrażliwość Korteza. Śpiewane głębokim głosem teksty traktujące często o trudnej miłości i rodzicielstwie, bólu, żalu czy niespełnieniu trafiają do serc tysięcy jego fanów. Choć nie jest ich autorem, to doskonale je wykonuje i pisze do nich sam muzykę, a do tego gra na pianinie czy gitarze. W ramach najnowszej trasy Kortez odwiedzi Grudziądz.

Trasa po Polsce

Kortez Przedpremierowo Tour 2019/2020 – to nazwa trasy Korteza, podczas której promuje on muzykę z albumu, który ukaże się wiosną 2020 roku. Wokalista i multiinstrumentalista odwiedzi kilkanaście miast. Często w takich trasach popularni muzycy nocują w ekskluzywnych hotelach, gdzie są także kasyna hotelowe. Jeśli chcesz poczuć trochę luksusu, nie musisz być sławnym artystą i wybierać się do kasyn w hotelach – wystarczy, że sprawdzisz najlepsze bonusy kasynowe w Internecie i zagrasz, nie wychodząc z domu.

Multiinstrumentalista z Krosna

Kortez to pseudonim Łukasza Federkiewicza. Urodził się 24 czerwca 1989 roku w Krośnie, a wychowywał w Iwoniczu na Podkarpaciu. Jego matka było malarką amatorką, ojciec zajmował się grą na gitarze. Kortez uczęszczał do szkoły muzycznej, gdzie nauczył się grać na fortepianie i puzonie, a samodzielnie opanował grę na gitarze – dopiero jednak w roku 2013.

Liczne profesje

Rok wcześniej, w 2012, urodził się jego syn, którego nazywa Joe i jemu też poświęcił utwór o tym samym tytule. Przed narodzinami syna zajmował się uczeniem rytmiki w przedszkolu, jednak rzucił tę pracę. Pracował później dużo fizycznie – na budowie, w lesie, jako ochroniarz w markecie. Jego małżeństwo z matką Joe się rozpadło. Przybity Kortez zaczął pisać dużo piosenek.

Odrzucony z talent show

Za namową siostry w grudniu 2013 Kortez zjawia się na castingu do talent show Must Be The Music w Polsacie. Niestety nie zachodzi daleko, bo odrzucają go Kora i Piotr Rogucki. Jednak ten moment i tak okazuje się przełomowym – wypatruje go w show Paweł Jóźwicki, szef wytwórni Jazzboy Records. Podpisuje w kwietniu 2014 kontrakt płytowy i zaczyna pracę nad debiutanckim krążkiem z producentem Olkiem Świerkotem.

Zaczęło się od pewnej piosenki…

W styczniu 2015 do kilku dziennikarzy rozesłano parę utworów Korteza z jeszcze nieukończonej płyty. Wśród nich był Piotr Stelmach, redaktor z radiowej Trójki. Zachwycił się piosenką „Zostań” i zaczął ją grać w radiu. Szybko okazało się, że słuchacze podzielają ten zachwyt. Utwór zawojował słynną Listę Przebojów Trójki. Kortez doskonale potrafi przekazać emocje w swoich utworach i sprawia, że słuchacze mu wierzą – tak właśnie się stało w przypadku smutnego, minimalistycznego w formie, prawdziwego w przekazie utworu Zostań.

Albumy, utwór do filmu, hit lata

Zaczęła się kariera wydawnicza Korteza:

  • W marcu 2015 roku wydał pierwszą EP-kę, Jazzboy Session EP.
  • We wrześniu 2015 ukazał się debiutancki album Bumerang z producentem Olkiem Świerkotem i autorką tekstów Agatą Trafalską, a do dwóch utworów słowa napisał Ten Typ Mes. Płyta pokryła się potrójną platyną.
  • W październiku 2015 ukazał się mini album Od dawna już wiem.
  • W marcu 2016 wyszedł Minialbum.
  • Jesienią 2016 ukazała się koncertowa płyta i DVD 02.04.2016 / Kraków / Klub Studio / Oficjalny Bootleg.
  • W listopadzie 2017 Kortez wydał drugą, pełnowymiarową płytę Mój Dom ponownie z producentem Świerkotem i Trafalska jako autorką tekstów. Płyta pokryła się potrójną platyną.
  • W styczniu 2018 opublikowano mini album Dobry moment.
  • W marcu wyszedł kolejny mini album Dobrze, że Cię mam.
  • We wrześniu 2018 Kortez wydał trzeci studyjny album Mini dom z utworem Stare drzewa do filmu Kamerdyner. Album pokrył się platyną.

W 2018 roku Kortez wziął udział w prestiżowym projekcie – nagrał piosenkę z Dawidem Podsiadło i Krzysztofem Zalewskim Początek, która promowała dziewiątą edycję trasy Męskie Granie. Śmiało można powiedzieć, że był to hit lata.

Nagrody i wyróżnienia

Kortez zdobył m.in. Fryderyka 2016 za debiut roku, Fryderyka 2018 za utwór roku Dobry moment, Fryderyka 2019 za utwór roku i teledysk roku za Początek oraz album roku, muzyka ilustracyjna za Kamerdynera – muzyka z filmu.

(Robert K.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© grudziadz365.pl | Prawa zastrzeżone