Zamknij

Marszałek przyznał dotację na zabytki. Grudziądz otrzymał niewiele

09:23, 07.07.2019 | J.R
Skomentuj
REKLAMA

Dworzec kolejowy w Aleksandrowie Kujawskim, Fort II Twierdzy Chełmno, kamienice w Toruniu i Bydgoszczy, Biblioteka im. W. Kulerskiego w Grudziądzu i kościoły z całego regionu – w sumie 194 instytucjom przyznano w 2019 roku wsparcie w ramach marszałkowskiego programu ochrony zabytków. W czwartek (4 lipca) w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się uroczyste wręczenie umów o dofinansowanie.

Wsparcie na odnawianie zabytków przekazujemy od lat. Chodzi zarówno o remonty dachów i ścian, jak i zadania z zakresu renowacji wnętrz czy konserwacji cennego wyposażenia zabytkowych gmachów. Dziękuję właścicielom i administratorom tych obiektów za współpracę, zaangażowanie i opiekę nad materialnym dziedzictwem regionu – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Suma dotacji przyznanych w tym roku na sfinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich  i robót budowlanych w kujawsko-pomorskich zabytkach wpisanych do rejestru w tym roku wynosi 19,5 mln złotych. Środki pochodzą z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego (w wysokości 18,4 mln zł) oraz z budżetu województwa (1,5 mln zł). Całkowita wartość całego, tegorocznego, projektu wraz z wkładem własnym beneficjentów wynosi 27,5 mln złotych.

Powiat grudziądzki wraz z miastem Grudziądz otrzymał niewiele ponad 3 procent tej kwoty.
Czyżby nie było u nas zabytków do remontu?

Wśród przykładowych inwestycji, które uzyskały dofinansowanie są:

  • Przebudowa części pomieszczeń zabytkowego budynku dworca kolejowego w Aleksandrowie Kujawskim na pomieszczenia ogólnokulturalne, administracyjno-biurowe, socjalno-magazynowe oraz poczekalnią dla podróżnych - remont stropu nad holem głównym wraz z pracami konserwatorskimi i restauratorskimi przy oszkleniu witrażowym doświetlenia holu głównego.
  • Prace konserwatorskie dla malarstwa naściennego w gmachu Biblioteki im. W. Kulerskiego w Grudziądzu.
  • Remont budynku mieszkalnego bednarza, stróża i straży wojskowej, magazynu solnego w Bobrownikach.
  • Konserwacja elewacji budynków Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku
  • Konserwacja i restauracja ołtarza p.w. św. Teresy z kościoła p.w. św. Mikołaja Biskupa w Kowalewie Pomorskim.

Pełna lista dotacji

W czasie ostatniej dekady na realizację zadań związanych z restauracją i remontami konserwatorskimi w kujawsko-pomorskich zabytkach przeznaczyliśmy blisko 90 milionów złotych. Wsparcie pochodzi z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego i budżetu województwa. W tym czasie przeprowadzono ponad 1,6 tysiąca prac w ponad 400 zabytkach.  Najwięcej z nich to kościoły, a wśród nich wiele świątyń w niewielkich wsiach. Na liście dotowanych prac nie brakuje też pałaców, zamków i dworów, kamienic i budynków mieszkalnych oraz zabytkowych gmachów szkół, muzeów i innych instytucji. Naszą aktywność w dziedzinie ochrony zabytków zauważyła Unia Europejska, która przyznała naszemu województwu prestiżowe wyróżnienie Europa Nostra.

(Urząd Marszałkowski)
(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

StatystykStatystyk

4 0

To pokazuje dobitnie gdzie nas ma marszałek.Zastanawia mnie co Grudziądz robi w tym województwie? 10:31, 07.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WicemarszałekWicemarszałek

2 0

Gdzie ma nas marszałek to jedna rzecz (choć to ta sama Prostytucja Obywatelska), ale ważniejsze jednak to, jaką skuteczność ma w swoim działaniu, o ile coś tam w ogóle robią, para dwóch radnych-darmozjadów, którzy bodajże jeszcze niczego konkretnego i sensownego w sejmiku nie zdziałali. A może zdziałali, tylko tacy skromni są, że swoich sukcesów nie ujawniają...? 14:44, 07.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PuchaczPuchacz

2 0

Nie chodzi o to jak nas traktuje. Zastanówcie się. Czy przeznaczycie środki miastu do którego lada chwila wejdzie komisarz i będzie ciął wszystkie wydatki jakie się da? 19:19, 07.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jaja

6 0

Tyle dotacji ile interwencji przedstawicieli Grudziądza w sejmiku ich interesuje tylko koryto. 20:06, 07.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Tak tylko pytamTak tylko pytam

0 0

A posełek niejaki Tomasz szymański na uroczystość się nie załapał? Panie Całbecki, jak można było go nie zaprosić?! 23:22, 10.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA