Niemal 11 tys. w weekend, blisko 151 tys. w poniedziałek i ponad 103,5 tys. we wtorek – to bilans pierwszych dni obowiązywania elektronicznych zwolnień lekarskich. W szczytowym momencie do systemu wpływało nawet 19 e-zwolnień na sekundę.
Od 1 grudnia lekarze mogą wystawiać zwolnienia lekarskie tylko w formie elektronicznej. Te w wersji papierowej przestały obowiązywać z końcem listopada. E-zwolnienie, które wystawi lekarz, automatycznie trafia do systemu ZUS i jest w nim zapisane. Dlatego lekarz nie musi dostarczać papierowych zwolnień do ZUS oraz przechowywać ich drugiej kopii. Jeżeli lekarz wystawi e-ZLA każdy pracodawca, który założył swój profil na PUE ZUS ma niemal natychmiastową wiedzę o zwolnieniu wystawionym pracownikowi.
W pierwszy weekend powszechnego obowiązywania nowego prawa, tj. 1 i 2 grudnia, lekarze wystawili 10,7 tys. elektronicznych zwolnień. Natomiast w poniedziałek, 3 grudnia system informatyczny ZUS obsłużył już prawie 151 tys. e-ZLA (w naszym regionie 7,6 tys.)We wtorek, 4 grudnia najwięcej elektronicznych zwolnień wpłynęło w województwie mazowieckim (prawie 16,3 tys.) oraz województwie śląskim (ok. 13,5 tys.). W naszym regionie takich zwolnień było ponad 5,1tys.
Co istotne druków papierowych, które 3 i 4 grudnia wpłynęły do bydgoskiego i toruńskiego Zakładu, a które zostały wystawione wbrew obowiązującym przepisom, było jedynie 21. Z lekarzami, którzy posłużyli się tą formą zaświadczenia o niezdolności do pracy, pracownicy ZUS skontaktują się w najbliższych dniach.Będą wyjaśniać, z jakiego powodu zwolnienie zostało wystawiono właśnie w takiej formie. Doradcy ZUS ds. e-zwolnień pomogą lekarzowi przejść z formy papierowej na elektroniczną. Pracownicy ZUS będą też w bieżącym kontakcie z pracodawcami, do których mogą wpłynąć pojedyncze zwolnienia papierowe, tak by każdy pracownik uprawniony do świadczenia chorobowego otrzymał je na czas.
„Staramy się by lekarze i pracodawcy bezproblemowo przeszli od zwolnień papierowych do zwolnień elektronicznych. Dlatego systematycznie prowadzimy szkolenia z obsługi elektronicznych zwolnień lekarskich – wyjaśnia Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego. Wszystkie terminy naszych szkoleń dostępne są na stronie www.zus.pl w zakładce wydarzenia i szkolenia. Lekarze mogą również liczyć na pomoc koordynatora ds. e-ZLA.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że w związku z wejściem przepisów o powszechnym obowiązku korzystania z systemu e-zwolnień, Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS (22 560 16 00) czynne jest od godziny 6.00 do 22.00.
Dzień Ratownictwa Medycznego w Grudziądzu. Prezydent uh
Bój się Boga misia , bezwstydu Jesteś .
Tak dalej
19:33, 2025-10-13
Afera wokół Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego? Mias
To dlaczego jakiś prokurator się tym nie zajmie jak i innymi wałami skontaktujcie się w pomysłodawców innych takich projektów niech wam opowiedzą mieli firmy które za dane pieniądze by to zrobiły a robił ktoś inny za duża większą kase albo dużo mniejsze !!!!!!
Mieszkaniec
15:28, 2025-10-13
Niezwykła moc Jajników Grudziądz! Zostały liderkami IV
Błędna nazwa drużyny "Wojowniczki Wąbrzeźno", prosze zmienić na Wojowniczki Wabcz, tak prawidłowo nazywa sie drużyna
Cz
13:53, 2025-10-13
Sondaż: niemal połowa Polaków nie zgłosiłaby do obrony
A kto chce być mięsem armatnim i ginąć za wypasionych polityków,mających domy za granicą.Niech idzie rząd,sejm i senat wraz z rodzinami.
Lol
10:34, 2025-10-13
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu grudziadz365.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz