Z badania osadów w jeziorach Kanady i wodach przybrzeżnych w Arktyce wynika, że od 21 do 51 proc. wszystkich mikrocząstek włókien to bawełna, a z tego od 40 do 57 proc. - pozostałości po praniu dżinsów - napisali naukowcy z Uniwersytetu Toronto, autorzy badania opublikowanego w minionym tygodniu w Environmental Science and Technology Letters. Podkreślili, że wpływ takich zanieczyszczeń na faunę i florę nie został jeszcze zbadany.
Pranie dżinsów szkodzi środowisku, ponieważ mikrocząstki włókien, które odrywają się od pranych spodni, nie są w całości wychwytywane przez oczyszczalnie ścieków i trafiają do wody - wynika z publikacji kanadyjskich naukowców, którzy mikrocząstki włókien znaleźli nawet w Arktyce.
Naukowcy policzyli, piorąc dżinsy w laboratoryjnych pralkach, że jedno pranie jednej pary dżinsów sprawia, że odrywa się od nich około 56 tys. mikrocząstek włókien o długości nieprzekraczającej pięciu milimetrów. Najgorsze dla środowiska są nowe dżinsy, w praniu wypłukuje się z nich najwięcej mikrocząstek. Oczyszczalnie ścieków zatrzymują od 83 do 99 proc., zatem nie wszystkie. Torontońscy badacze w swoim artykule sugerują, by pójść za radą producentów i nie prać dżinsów zbyt często.
W każdej chwili około połowy populacji świata nosi dżinsy lub inne ubrania uszyte z dżinsowych tkanin - podkreślono w artykule. Konkludujemy, że dżinsy w kolorze indygo, najpopularniejszy ubiór świata, są wskaźnikiem szeroko rozpowszechnionych zanieczyszczeń ludzkiego pochodzenia i mają znaczący udział w nagromadzeniu mikrowłókien w środowisku, od regionów o umiarkowanym klimacie do Arktyki - stwierdzono.
Cytowana przez magazyn Wired prof. Miriam Diamond z Uniwersytetu Toronto, współautorka pracy, podkreśliła przy tym, że nie chodzi o to, by stawiać dżinsy w stan oskarżenia. Jest bardzo wielu ludzi na naszej planecie, jest nas zbyt wiele - dodała. Zaś wyniki badań o praniu, jak podkreśliła, są bardzo mocnym przykładem ludzkiego wpływu na środowisko.
Z Toronto Anna Lach(PAP)
Nawrocki: Sławomir Cenckiewicz będzie szefem Biura Bezp
Świetny wybór
👍
06:55, 2025-07-04
Tragiczny wypadek na A1 przed węzłem Grudziądz. Jedna o
Węzeł Grudziądz jest na 97 kilometrze, węzeł Lisewo na 113 km. Wypadek był na 104 km czyli bliżej Grudziądza niż Chełmna. Straż pożarna w Grudziądzu ma do węzła na A1 ok 4 km plus 7 do wypadku- razem 11 km. Straż z Chełmna ma do węzła Lisewo prawie 20 km plus ok 9 km do miejsca wypadku- razem ok 30 km. Dlaczego to wyliczam? Bo napisano, że na miejscu wypadku byli strażacy z Chełmna, z okolicznych OSP i z aż z Torunia a przecież mogliby być szybciej strażacy z Grudziądza i może by zdołali uratować wszystkie osoby? To jakiś dziwny sposób na ratowanie ludzi. Przecież zawsze liczy się czas.
Antoni
22:37, 2025-07-03
Stadion GKMu przejdzie rewolucję. Prezydent stawia ulti
Będzie budowa jak delfinek na strzemyku . Oszalec idzie zero kontaktu z władzami miasta. Ciągły halas ale budowa trwa bo pan prezydent musi gdzieś rolki nagrywać.
Grudziadzanin
18:24, 2025-07-03
Stadion GKMu przejdzie rewolucję. Prezydent stawia ulti
No chyba miasto wywaliło już dość pieniędzy na prywatny klubik
Żużelek
15:42, 2025-07-03
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz