Zamknij

Sztuczne vs naturalne – jaki ogród wertykalny wybrać?

artykuł sponsorowany + 12:00, 28.03.2022 Aktualizacja: 12:00, 28.03.2022

Jednym z najnowszych trendów w aranżacji wnętrz oraz ogrodów, balkonów, czy tarasów są zielone ściany. Bardzo chętnie wykorzystywane przez projektantów w ramach wypełniania przestrzeni roślinami. Nadają pomieszczeniu przytulności oraz przybliżają nas do natury. Ich zieleń koi zaś nasze zmysły po dniu pełnym obowiązków i odpowiedzialności.

Ogród wertykalny – co to jest?

Ogród wertykalny to nic innego jak roślinność, która zamiast być układana poziomo na parapetach, czy półkach, wije się w pionie – tworząc zieloną ścianę. Gęste rozmieszczenie roślin, dla których stelaże ustawione są pod odpowiednim kątem, sprawia, że liście, kwiaty oraz łodygi tworzą ciekawą kompozycję, zasłaniając mur lub tynk, znajdujący się za nią. Tego typu dekoracje można tworzyć zarówno z żywych roślin doniczkowych, jak i sztucznych odpowiedników. Wybór rozwiązania zależy od preferencji, potrzeb oraz umiejętności pielęgnacyjnych właściciela zielonej ściany.

Sztuczne czy naturalne – co wybrać?

Najkrócej rzecz ujmując, rośliny żywe wymagają od nas pielęgnacji. Podlewanie, zraszanie, odżywianie, czyszczenie, przesadzanie to czynności, które musimy wykonywać – i to umiejętnie. Wiedza i doświadczenie są kluczem do sukcesu. Musimy także mieć na to czas, by regularnie obserwować rośliny, uważnie notując, co im pomaga we wzroście, a co szkodzi. Jeśli zaś nie chcemy ponosić tego typu kosztów lub zwyczajnie nie znamy się na pielęgnacji roślin żywych – postawmy na sztuczne okazy. Wystarczy tylko umieścić je na ścianie, a o opiece nad nimi praktycznie możemy zapomnieć.

Wymagania roślin naturalnych

Jak wszystkie organizmy żywe, tak też rośliny mają swoje indywidualne wymagania. Do prawidłowego wzrostu potrzebują wody, minerałów oraz światła. Tego nie da się uniknąć. Tak więc to my musimy dostosować siebie do naszej zielonej ściany. Jej umiejscowienie musi być ściśle związane z dostępem do światła – naturalnego lub specjalnej lampy UV. Podlewanie to z kolei mistrzostwo terminowości i koordynacji. Nawet jeden służbowy wyjazd może zaprzepaścić tygodnie dyscypliny i skrupulatności. Dla dobrego wyglądu żywej zielonej ściany musimy więc wiele poświęcić. Niekiedy nawet sztucznie podnosić wilgotność całego pomieszczenia, by urokliwa maranta mogła żyć dłużej niż 2. tygodnie.

Czyszczenie, higiena i wszechobecny kurz!

Rośliny żywe wymagają nie tylko odpowiednich warunków otoczenia, ale także swego rodzaju higieny. Cyklicznie należy czyścić ich liście, by proces fotosyntezy mógł przebiegać prawidłowo, a ich kolory mogły cieszyć nasze oczy. Jest to także metoda, która pozwala zapobiegać rozwojowi wielu insektów. Zwykłe przetarcie liści pozbawia szkodniki domów lub jajeczek. Nie jest to jednak łatwe zadanie, gdy wszystkie okazy roślinne przymocowane są na stałe do ściany. A należy wiedzieć, że budowa liści sprzyja przyciąganiu kurzu. Osadza się go dość dużo i przynajmniej co dwa tygodnie powinniśmy sięgać po wilgotną ściereczkę i starannie przecierać z jej pomocą każdy liść...

Pielęgnacja sztucznej zielonej ściany Plantia

Zielone ściany ze sztucznych roślin wymagają jedynie… naszego wzroku, który będzie otaczał je ciepłymi komplementami. Poza tym ogród wertykalny skonstruowany z gumowych kwiatów to tylko sporadyczne wycieranie liści z kurzu. Sztuczna roślinność Plantia wykonana jest w taki sposób, by jej użytkownicy nie musieli spędzać dużo czasu na tej czynności. Specjalna powłoka antystatyczna odpycha od siebie drobinki kurzu, by jak najmniejsza ich ilość zostawała na wierzchniej warstwie tworzywa. Z tego względu mniej więcej raz na rok wystarczy wilgotną ściereczką wytrzeć pył z roślin lub potraktować ich liście sprężonym powietrzem.

Kolory wiecznie żywe!

Sztuczne ogrody wertykalne Plantia to bogactwo kolorów na wiele lat. Barwy nie tylko odzwierciedlają najpiękniejsze okazy, jakie znajdziemy w naturze, ale co więcej – wyróżniają się trwałością. Nie zależą od ilości słońca w pomieszczeniu, jakości gleby i składników mineralnych, czy wilgotności powietrza. Perfekcyjnie dobrane barwy zabezpiecza dodatkowo powłoka, która chroni przed promieniowaniem UV. To właśnie jej obecność sprawia, że kolory są wiecznie żywe oraz intensywne nie utleniając się i nie płowiejąc w wyniku kontaktu roślin ze światłem słonecznym. Pozwala to na umieszczenie zielonej ściany Plantia w dowolnie wybranym miejscu, nawet na słonecznym tarasie.

Podsumowanie

Tylko indywidualnie podjęta decyzja może skierować nas na właściwe tory w kwestii wyboru rodzaju ogrodu wertykalnego. Zielona ściana zostanie z nam na lata, a w podejmowaniu tak długofalowej decyzji pomocna może okazać się poniższa tabela, która podsumowuje najważniejsze zalety i wady obu rozwiązań.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%