Zamknij
REKLAMA

Polacy na Mistrzostwach Świata – najlepsze wyniki

11.03, 01.12.2022 . Aktualizacja: 19.14, 08.12.2022
Skomentuj

Zbliżający się Mundial to najlepszy czas na to, by wrócić wspomnieniami do znakomitych występów naszej reprezentacji. Było ich całkiem sporo – oto najlepsze wystąpienia naszych rodaków podczas Mistrzostw Świata. Czy w tym roku uda się powtórzyć sukcesy z przeszłości?

Mistrzostwa Świata 2022 – czy Polacy powtórzą swoje sukcesy z przeszłości?

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej mężczyzn odbywają się niemal nieprzerwanie – z wyjątkiem okresu II wojny światowej – już od 1930 roku. Pierwsze tego typu rozgrywki miały miejsce w Urugwaju i uczestniczyło w nich zaledwie 13 drużyn. Choć od tamtego czasu wiele się zmieniło, Puchar Świata od samego początku jest wydarzeniem, na które czekają wszyscy miłośnicy piłki nożnej. W tym roku do rywalizacji o najważniejsze trofeum w piłkarskim świecie przystępują 32 reprezentacje, w tym także Polska. Warto wspomnieć, że to ostatni Mundial w tym formacie – w następnej edycji będzie uczestniczyć już 48 państw.

Pierwszy mecz odbędzie się już w niedzielę 20 listopada, z kolei Polska zacznie od wtorkowego meczu z Meksykiem o godz. 17:00 czasu środkowoeuropejskiego. Emocje z pewnością będą ogromne – wielu kibiców szuka także dodatkowych sposobów na urozmaicenie rozgrywek. Ciekawym pomysłem mogą być zakłady bukmacherskie: wiele firm z tej branży, m.in. ETOTO, przygotowało także wyjątkowe promocje na Mundial. Wróćmy jednak na chwilę do momentów, które do dziś pozostały w pamięci polskich kibiców – oto najlepsze wyniki Biało-Czerwonych na Mistrzostwach Świata.

Medale polskiej reprezentacji

Polska reprezentacja może pochwalić się dość dużym doświadczeniem, jeśli chodzi o udział w mundialach. Tegoroczny występ będzie już dziewiątym – wcześniej Polska pojawiła się na mistrzostwach w latach 1938, 1974, 1978, 1982, 1986, 2022, 2006 i 2018. Największe sukcesy przypadły na lata 70. i 80., gdy polscy piłkarze dwukrotnie zajęli trzecie miejsce.

Mecz na Wembley – najważniejszy gol w historii polskiej piłki

Awans Polski na Mundial w 1974 roku zależał właśnie od wyniku tego meczu – 17 października 1973 Polska zmierzyła się z Anglią na stadionie Wembley. Brytyjska praca mocno faworyzowała gospodarzy, uznając polską kadrę za drużynę złożoną z amatorów.

Boisko jednak zweryfikowało wcześniejsze przewidywania: po doskonałym występie bramkarza Jana Tomaszewskiego i golu Jana Domarskiego, uznanego za najważniejszą bramkę w historii polskiej piłki, Biało-Czerwoni zremisowali 1:1 i zajęli pierwsze miejsce w grupie. Dzięki temu Polska uzyskała awans na historyczne mistrzostwa w 1974 roku, które są do dziś jednym z najbardziej udanych występów naszej kadry na Mundialu.

Warto wspomnieć także o wcześniejszym meczu Polski z Anglią – nasi rodacy wygrali na Stadionie Śląskim 2:0 po bramkach Roberta Gadochy i Włodzimierza Lubańskiego, który nie wystąpił w rewanżu.

Walka o podium w 1974 roku

Po nieco nieoczekiwanym awansie i 36-letniej nieobecności Polski na Mundialu nadszedł czas na występ, który na zawsze zapisał się w historii polskiej piłki. Wielu kibiców uważa, że gdyby nie przegrane spotkanie z RFN – pamiętny „mecz na wodzie” – nasza kadra miałaby realną szansę powalczyć o końcowe zwycięstwo. Polska zakończyła turniej na 3. miejscu, pokonując Brazylię 1:0 po bramce Grzegorza Laty.

Mecz o 3. miejsce w 1982 roku

W 1982 roku Polska powtórzyła swój sukces z 1974, ponownie zdobywając 3. miejsce. Podczas meczu nasza reprezentacja walczyła z bardzo silną Francją – po emocjonującym meczu udało się zwyciężyć 3:2, dzięki bramkom Andrzeja Szarmacha, Stefana Majewskiego i Janusza Kupcewicza.

Grzegorz Lato królem strzelców

Wyniki meczów to jedno, ale warto wspomnieć również o osiągnięciach poszczególnych zawodników. Tu na szczególną pochwałę zasługuje Grzegorz Lato, który w 1974 roku zdobył tytuł króla strzelców z 7 bramkami na koncie – od tego czasu lepszy wynik odnotował tylko Ronaldo, który w 2002 roku strzelił 8 goli. Czy Robert Lewandowski, uznany za najlepszego napastnika na świecie, osiągnie podobną formę? Czas pokaże – na pewno jednak polscy kibice będą mieć sporo powodów do emocji.

____________________

Dobry ortopeda w Warszawie - gdzie szybko znaleźć pomoc?

Skup aut Warszawa - jak działa?

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%