Zamknij

Co zobaczyć w Belgii?

art. sponsorowany + 10:26, 04.04.2023 Aktualizacja: 10:26, 04.04.2023

Belgia nie jest zbyt popularnym kierunkiem urlopowym, choć ma do zaoferowania wiele pięknych miejsc, ciekawych zabytków i atrakcji. Jej stolica i większe miasta częściej wybierane są jako miejsca dobre na weekendowy wypad - położenie i skomunikowanie Belgii z resztą Europy pozwalają na krótkie odwiedziny i szybki powrót do domu.

Kraj ten przyciąga turystów swoimi najsłynniejszymi przysmakami, bogatymi tradycjami, kulturą oraz niepowtarzalnym klimatem. Spacerując po tętniących życiem i radością brukselskich uliczkach, na każdym kroku można spróbować przepysznej czekolady i gofrów oraz raczyć się orzeźwiającym piwem i chrupiącymi frytkami.

Atrakcje Brukseli

Bruksela, stolica kraju, to jedno z najważniejszych miast europejskich, które przyciąga tłumy turystów i oczywiście osób związanych z administracją Unii Europejskiej. To kosmopolityczne miejsce, gdzie historia miesza się z nowoczesnością, a przyroda ze sztuką.

Spacerując po Brukseli, prędzej czy później każdy turysta dojdzie do Grand-Place, czyli pięciokątnego głównego rynku miasta otoczonego barokowymi i gotyckimi kamienicami, do którego prowadzi siedem ulic. Będąc tam, warto zobaczyć słynną fontannę Manneken Pis, przedstawiającą siusiającego małego chłopca, jeden z najważniejszych symboli miasta. Inną znaną atrakcją jest Atomium, gigantyczna stalowa konstrukcja w kształcie atomu, z której rozciąga się panorama na belgijską stolicę. Na fanów sztuki i architektury czekają Królewskie Muzea Sztuk Pięknych, katedra św. Michała i św. Guduli oraz kościół Notre-Dame du Sablon. Zaś miejscem idealnym na relaks i odpoczynek z dala od wielkomiejskiego zgiełku i turystów jest Park Cinquantenaire.

Czy warto jechać do Brugii?

Brugia to miasto położone w północno-zachodniej części Belgii, które z powodu swojego dobrze zachowanego średniowiecznego charakteru i układu urbanistycznego oraz poprzecinania siecią kanałów, jest często nazywane Wenecją Północy. To jedno z tych miast, gdzie czas jakby się zatrzymał. Początkowo Brugia była prężnym ośrodkiem handlowym (należała do Ligi Hanzeatyckiej), z czasem także centrum kulturalnym, go którego ściągali artyści i rzemieślnicy z całej Europy. Ta ciekawa mieszanka nadała Brugii niepowtarzalnego klimatu, dla którego jest ona tak chętnie dziś odwiedzana przez turystów.

Większość wartych zobaczenia obiektów znajduje się w granicach historycznego centrum na dość niewielkim obszarze. Rynek, Grote Markt wraz ze stojącą na nim ponad 80-metrową wieżą miejską Beffroi to chyba najbardziej charakterystyczny punkt miasta. Będąc tam, warto odwiedzić XII-wieczną katedrę Świętego Zbawiciela, z pięknymi malunkami i rzeźbami, kościół Najświętszej Marii Panny, gdzie znajdziemy rzeźbę Madonny z Dzieciątkiem dłuta Michała Anioła oraz bazylikę Świętej Krwi z fiolką zawierającą prawdopodobnie krew Chrystusa, a także choć jedno z licznych muzeów i galerii sztuki. Brugia znana jest przecież jako kolebka malarstwa flamandzkiego.

Gandawa — mniej znane atrakcje Belgii

W tym flandryjskim mieście w północno-zachodniej Belgii można nieco odpocząć od turystów, gdyż jest położone z dala od głównych atrakcji turystycznych. Mimo to Gandawa jest trzecim co do wielkości miastem w kraju oraz prężnym ośrodkiem uniwersyteckim.

Znajduje się tam wiele muzeów, kościołów oraz sporo historycznej zabudowy. Niegdyś Gandawa była bardzo bogatym miastem, największym po Paryżu na północ od Alp. Będąc tam, warto wybrać się na pochodzący z XII wieku zamek Het Gravensteen, zobaczyć przepiękny ołtarz w katedrze św. Bawona czy wspiąć na liczącą sobie 95 metrów wieżę widokową Het Belfort. Ciekawą atrakcją jest Boekentoren, czyli „Wieża książek” z ponad 3 milionami tytułów należącymi do biblioteki uniwersyteckiej.

Samo centrum jest wolne od ruchu samochodowego, co pozwala na nieśpieszne spacery i dodaje Gandawie wyjątkowego klimatu. Warto też skorzystać z możliwości zobaczenia tutejszych zabytków z perspektywy rejsu kanałami otaczającymi historyczne stare miasto.

Co zobaczyć w Antwerpii — atrakcje w Belgii

Antwerpia to miasto położone w północnej części Belgii, które słynie z dużego portu, przemysłu diamentowego oraz mody, choć znaleźć tam można też interesujące zabytki i sztukę. Niegdyś Antwerpia była jednym z najważniejszych portów na świecie, przez co znacząco rozwinęła się kulturowo i gospodarczo. Szerzej zasłynęła także dzięki swojemu słynnemu mieszkańcowi, malarzowi Peterowi Paulowi Rubensowi. Dziś wiele jego dzieł podziwiać można w Muzeum Rubensa utworzonemu w jego dawnym domu i pracowni. Inną ciekawą atrakcją miasta jest renesansowy ratusz miejski, zamek Het Steen oraz pełna cennej sztuki sakralnej katedra Najświętszej Marii Panny z wysoką na 123 metry dzwonnicą oferującą wspaniałe widoki na miasto.

Bilety do Belgii — przewóz do Belgii autokarem

Podsumowując, Belgia, mimo iż niewielka, pełna jest piękna oraz wartych zobaczenia miejsc. Każde jej miasto jest nieco inne, ale wszystkie mogą zachwycić klimatem i bogactwem zabytków. Do Belgii z Polski, w zależności od potrzeb, najlepiej wybrać się samolotem albo autobusem. Całość tego kraju jest bardzo dobrze skomunikowana i nie wymaga zbytnio posiadania własnego samochodu. Jednym z najlepszych sposobów na zwiedzenie Belgii i poruszanie się pomiędzy największymi miastami jest jazda autokarem - bezpieczna, wygodna i przystępna cenowo.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

Jest kara za zniszczenie brzegu Jeziora Rudnickiego! 15

Mnie zastanawia czemu w grudziądzu nie ma marszu przeciwko imigrantom w całej Polsce ile tego jest bydgoszcz nawet

Prawdziwe

22:40, 2025-07-05

Jest kara za zniszczenie brzegu Jeziora Rudnickiego! 15

CZAJKA kierownik budowy jego żona CZAJKA Architekt miasta ...kto w obszarze chronionym mocą ustawy do 100 m uchwałą RMG daje zgode na budowy domow w obszarze chronionym????....od kiedy uchwała zmienia sie ustawy....a śmieci to sie zbiera Wojtus rękoma w obszarze chronionym... tu sa miejsca legowe czapli siwej jezioro objete jest strefą ciszy...tylko tacy jak ty ulegli niezawistni i niezazdrośni liberalni pokorni spolegliwi pozwola sobie koparą wjechac do domu .bo ten ekosystem to tez element domu grudziądzan.....gratuluje logiki i rozeznania tematu...gdzie masz śmieci przyjade koparkami ci je wywieźć a pod śmietnikami wyrownam grunt gorki i roslinność zwalcuje no bo wg Ciebie tak sie sprząta śmieci również i w obszarze chronionym ustawa prawo wodne

zazdrość????

19:46, 2025-07-05

Jest kara za zniszczenie brzegu Jeziora Rudnickiego! 15

Co za ściema z tymi czajkami i gęśmi … człowieku kim ty jesteś z wykształcenia że stwierdzasz że tam akurat żerują i lęgną się gęsi czy Czajki - ekologiem? Tam była sterta śmieci jak one miały tam zerować …? Co ludzie potrafią wymyślać z zazdrości …. Ludzie posprzątali bo wiadomo że każdy ni ich miejscu nie chciałby mieć śmietnika przed domem a to że gęsi tam chodzą to dobrze bo teraz w końcu maga bo mają czysty teren. To nic nadzwyczajnego że gęsi chodzą nad brzegami jezior i na łąkach w poszukiwaniu świeżej trawy która teraz mają a nie stery odpadów . Gęsi i kaczki czy też czajki chodzą nie tylko na tym terenie ale na terenów całego jeziora Rudnickiego …ja uważam że teraz tam jest porządek i wpłynęło to na polepszenie warunków ekologicznych tego miejsca . Miłej o przyjemniej się tam chodzi bo jest czysto o co odpowiednie służby nie umiały zadbać …uważam ze kaczka Czajka czy gęsia sprzyja czyste środowisko a nie wysypisko śmieci … szkoda tyko ze w tym kraju jest tyle zazdrosnych o zawistnych ludzi … bo w normalnych rozumowaniu każdy by docenił że posprzątali bałagan który zrobili inni ludzie …

Wojtek

17:01, 2025-07-05

Jest kara za zniszczenie brzegu Jeziora Rudnickiego! 15

zeby sad orzekł naprawienie szkody najpierw musi wpłynąć akt oskarżenia a tu oprócz gęsi sa jeszcze czajki .. gesi sie nie liczą ...jeden telefon z urzędu do prokuratury i warunkowo umorzone...a widok na jezioro za jedyne 15.000 zl

obietywny

15:29, 2025-07-05

0%