Jak długo telefon powinien działać na jednym ładowaniu - trudno powiedzieć. Różne modele o różnych parametrach i zużyciu energii mogą działać przez 7 do 15 godzin. Z pewnością jednak po wielu cyklach ładowania użytkownik zauważa, że czas pracy urządzenia wyraźnie się skraca. Niekoniecznie oznacza to, że potrzebna jest wymiana baterii w telefonie na nową - czasem przyczyna, dla której telefon się rozładowuje za szybko, jest prozaiczna.
Zanim zaczniesz robić cokolwiek, sprawdź, czy masz najnowszą wersję oprogramowania dostępną dla Twojego modelu telefonu. Jeśli nie, zaktualizuj oprogramowanie wybierając kolejno: Ustawienia -> Aktualizacja oprogramowania -> Pobierz i zainstaluj. Następnie wykonaj instrukcje wyświetlane na ekranie telefonu. Jeśli mimo to bateria Twojego smartfona jest wyraźnie słabsza, możesz wypróbować kilku innych sposobów, aby jak najbardziej opóźnić jej kolejne rozładowanie.
Jeśli nowa bateria szybko się rozładowuje, przyczyną może być zwiększone zużycie energii następujące w wyniku działania w tle kilku aplikacji. Generalnie aplikacje działające w tle wydają się być wyłączone, ale w odniesieniu do zużycia energii są to pozory - pozostają one w trybie uśpienia, co oznacza, że nadal pobierają energię, a bateria telefonu rozładowuje się szybciej dostarczając im wciąż tej energii. O jakie aplikacje chodzi? Przede wszystkim dotyczy to aplikacji służących do oglądania wideo i słuchania muzyki oraz o gry mobilne i komunikatory.
To proste - wyłącz każdą aplikację, której aktualnie nie używasz. Dobrym pomysłem jest też odinstalowanie tych aplikacji, które nie są Ci już potrzebne, ale działając w tle nadal zużywają baterię. Nie wiesz jak to zrobić? Sprawdź w sekcji "Bateria", którą znajdziesz w ustawieniach systemu. To w niej dowiesz się, które aplikacje działające w uśpieniu pobierają zasoby w Twoim smartfonie i powodują niepotrzebne użycie baterii.
Czasami rzeczywiście jedynym, co możesz zrobić, to zdecydować się na wymianę baterii. Pamiętaj, aby nie otwierać urządzenia samodzielnie - może dojść do uszkodzenia obudowy lub delikatnych części znajdujących się pod nią. Oddaj telefon do punktu, którego specjalizacją jest naprawa telefonów. We Wrocławiu, Krakowie, Warszawie czy innych dużych miastach znajdziesz je bez problemu.
Aplikacje to jedno. Ale bateria w telefonie może się rozładowywać szybciej również z powodu działania niektórych funkcji, przede wszystkim Wi-Fi i geolokalizacji. Smartfon z włączonymi tymi funkcjami stale wysyła sygnały i poszukuje dostępnej sieci, aby móc się z nią połączyć. Kiedy więc korzystasz z płatnego pakietu danych sieci na przykład jadąc tramwajem lub robiąc zakupy w sklepie, wyłącz Wi-Fi i GPS - nie ma potrzeby, aby zużywały baterię w telefonie.
Zasada ta dotyczy również innych funkcji dostępnych w Twoim smartfonie, takich jak Bluetooth, Autoobracanie Ekranu, moduł NFC czy tryb samolotowy.
Bateria w telefonie może się zużywać szybciej również przez korzystanie ze zbyt mocno rozświetlonego ekranu. Wynika to z prostego faktu - znaczna część pojemności baterii w telefonie przeznaczona jest na obsługę ekranu dotykowego. I ta energia musi być mu dostarczana przez cały czas pracy czy aktywności telefonu.
Nowoczesne modele smartfonów wyposażone są w funkcję automatycznego dostosowywania jasności ekranu do oświetlenia otoczenia. Efekty są jednak różne, w zależności od jakości urządzenia - w niektórych modelach funkcja ta rzeczywiście się sprawdza (ale uwaga - już sama jej obsługa wymaga energii!), w innych bardziej irytuje niż pomaga. W praktyce więc mało kto z niej korzysta.
Można oczywiście przeciwdziałać nadmiernemu zużyciu baterii i jej zasobów przeznaczonych na podświetlanie ekranu. Jeśli więc w Twoim telefonie szybko rozładowuje się bateria, a nie masz włączonych żadnych aplikacji i niepotrzebnych funkcji, po prostu na bieżąco ustawiaj jasność ekranu ręcznie, za pomocą suwaka wysuwanego z góry ekranu smartfona.
Ale to nie koniec, możesz jeszcze bardziej zmniejszyć ilość energii, jaką Twój telefon przeznacza na obsługę ekranu ustawiając tryb ciemny. Sekret polega na tym, że czarny piksel jest tak naprawdę nie podświetlany, więc nie zużywa energii. Pamiętaj jednak, że możliwe jest to tylko w telefonach wyposażonych w matrycę OLED.
Wymiana baterii nie pomoże na długo także w przypadku, gdy Twój telefon jest wciąż i bez przerwy użytkowany. Co chwilę włączasz go, aby sprawdzić powiadomienia z serwisów społecznościowych, prowadzisz długie rozmowy na komunikatorze, słuchasz muzyki, czytasz lub oglądasz filmy - nawet najlepsze i najnowsze baterie nie zniosą takiego traktowania na dłuższą metę.
Jeśli chcesz jak najbardziej odłożyć w czasie kolejne ładowanie, staraj się nie korzystać ze smartfona, kiedy nie jest to rzeczywiście niezbędne. I wyłączaj go na noc, to zapewnia też lepszy stan ogniwa urządzenia.
Zawsze korzystaj z ładowarki i kabla dobrej jakości, najlepiej z kompletu, który kupiłeś razem z telefonem. I druga sprawa - sposób postępowania z baterią, czyli sposób jej ładowania. Baterie regularnie rozładowywane i później ładowane do 100% szybciej się zużywają. Dlatego też poleca się podłączać telefony do ładowania, gdy bateria wskazuje 20% i odłączanie jej od ładowarki przy 80% naładowania. Nie należy zostawiać urządzenia podłączonego do prądu na całą noc, to obniża żywotność baterii.
Teraz już wiesz, jak przedłużyć czas między kolejnymi ładowaniami swojego smartfona - wystarczy zmienić dosłownie kilka przyzwyczajeń, aby bateria w telefonie trzymała dłużej.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz