Zamknij

Odkurzacz do domu - jaki wybrać?

12:12, 22.01.2021 | materiały partnera

Niezależnie od tego, czy w naszym domu dominują dywany, czy panele i płytki, nikt z nas nie wyobraża sobie codziennych porządków bez dobrego odkurzacza. Jednak szeroki wybór modeli, rodzajów i funkcji może przyprawić o zawrót głowy. Jak więc wybrać odkurzacz, który najlepiej sprawdzi się w naszym domu? Na co zwracać uwagę, dokonując zakupu? 

Rodzaje odkurzaczy i ich zastosowanie

Tradycyjne odkurzacze workowe i bezworkowe to najpopularniejsze modele wśród konsumentów. W pierwszym przypadku kurz i brud zbierane są w płóciennych lub papierowych workach, które trzeba regularnie wymieniać. Problem ten nie dotyczy odkurzaczy bezworkowych, w których to zanieczyszczenia gromadzone są w specjalnym pojemniku, który możemy wyczyścić w łatwy sposób. Nie są one jednak polecane osobom ze skłonnościami do alergii. 

Jeżeli alergia na kurz i roztocza stanowi problem w naszym domu, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się odkurzacze wodne. W tym rodzaju odkurzaczy brud gromadzony jest w specjalnym pojemniku z wodą. 

Miłośnikom dywanów i wykładzin dywanowych poleca się przede wszystkim wielofunkcyjne odkurzacze piorące, które nie tylko doskonale pozbędą się kurzu i zanieczyszczeń, ale także świetnie poradzą sobie z plamami czy bezpiecznie zbiorą rozlane płyny. 

Coraz większą popularnością – szczególnie wśród posiadaczy małych mieszkań – cieszą się odkurzacze pionowe. Dostępne są w dwóch wariantach: przewodowym i bezprzewodowym. Są one bardzo wygodne, ponieważ nie wymagają ciągnięcia całego sprzętu za sobą, nie zajmują także dużo miejsca. Zwykle posiadają jednak niewielkie pojemniki na zanieczyszczenia, wymagają więc częstego opróżniania. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając odkurzacz?

Rodzaj odkurzacza to nie jedyna cecha, na którą musimy zwrócić uwagę, dokonując zakupu. Bardzo istotne są także: 

  • głośność – aktualnie na rynku dostępne są odkurzacze, które pracują na tyle cicho, że można przy nich swobodnie rozmawiać. Ciche modele polecane są szczególnie osobom, które posiadają w domu małe dzieci; 
  • pojemność – im mniejsze mieszkanie tym mniejsza pojemność pojemnika czy worka wystarczy. Jeżeli jednak posiadamy duży dom, warto zdecydować się na odkurzacz o pojemności co najmniej 3,5 litra; 
  • waga – jest to szczególnie istotna cecha, gdy posiadamy piętrowy dom i musimy regularnie odkurzać także schody; 
  • długość przewodu – im dłuższy kabel, tym łatwiej dostaniemy się do każdego kąta bez konieczności częstej zmiany gniazdka; 
  • rodzaje szczotek – warto także zwrócić uwagę na dołączone do odkurzacza szczotki i upewnić się, że sprawdzą się one na naszych podłogach. 
(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%