Zamknij

Leasing samochodowy - czym jest i na czym polega?

09:29, 13.05.2022 . Aktualizacja: 09:30, 13.05.2022
Skomentuj

Leasing samochodu osobowego to opcja ciesząca się coraz większą popularnością. Czy wiesz, jak działa leasing samochodowy? Co powinien zawierać wniosek leasingowy i o czym pamiętać przy podpisywaniu umowy leasingu?

 Na czym polega leasing samochodu?

Leasing samochodu to umowa zawierana pomiędzy leasingodawcą, czyli finansującym, a leasingobiorcą, czyli klientem. Umowa leasingowa polega na umożliwieniu klientowi korzystanie z przedmiotu, który na jej mocy ulega dzierżawie przez jakiś określony czas. Warunkiem jest regularne i terminowe spłacanie rat przez klienta. Co ważne, leasingowi podlegać mogą nie tylko samochody, ale także nieruchomości, obiekty konsumpcyjne czy inwestycyjne. Z leasingu najczęściej korzystają przedsiębiorcy, którzy chcą użytkować jakiś przedmiot bez wykorzystania środków własnych na jego zakup. 

Najważniejsze elementy umowy leasingowej

Umowa leasingu ma charakter handlowy. Jej założenia regulują przepisy prawa. W umowie musi zostać wskazane istnienie trzech podmiotów - strony finansującej, strony korzystającej i zbywcy. Konieczne jest także jasne określenie przedmiotu umowy. Leasingodawca jest stroną finansującą i to jemu przysługuje prawo własności do rzeczy, którą udostępnia w ramach leasingu. Korzystający z leasingu to leasingobiorca. Na mocy umowy leasingowej zyskuje on prawo do korzystania z przedmiotu leasingu w zamian za przestrzeganie określonych obowiązków. Zbywca natomiast jest podmiotem dokonującym zbycia leasingu na rzecz finansującego. Podpisanie umowy leasingowej nie wiąże się z ogromną ilością formalności, a cała procedura jest dość uproszczona.

leasing samochodu dostawczego

Ile kosztuje leasing samochodu?

Wysokość raty leasingowej jest zależna od wielu czynników. Znaczenie ma przede wszystkim przedmiot leasingu -  marka i model samochodu, a także jego wartość. Poza tym, ważny jest także okres umowy, roczny limit kilometrów, a także wkład własny leasingobiorcy. Nie bez znaczenia pozostaje status klienta i aktualny poziom stóp procentowych. Najtańsze oferty leasingowe rozpoczynają się już za niewiele ponad 700 zł miesięcznie. Oczywiście, im nowszy i bardziej wartościowy samochód, tym raty leasingowe będą wyższe. Warto wspomnieć, że przedsiębiorcy mają możliwość zaliczenia rat leasingowych do kosztu uzyskania przychodu. O obliczeniu kosztów leasingu świetnie sprawdza się kalkulator leasingu.

 

Rodzaje leasingu samochodowego

Leasing samochodowy występuje w dwóch podstawowych rodzajach. Jednym z nich jest leasing operacyjny, polegający na tym, że przedsiębiorca ma możliwość zaliczenia pełnej raty leasingowej do kosztów uzyskania przychodu, a sam podatek VAT jest rozłożony na raty. Samochód przy tym jest własnością firmy leasingowej i to firma dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Po zakończeniu umowy możliwe jest wykupienie samochodu. Drugim rodzajem leasingu jest leasing finansowy. Polega on na tym, że przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu tylko część odsetkową rat leasingowych oraz odpisy amortyzacyjne, a samochód jest uważany za składnik majątku leasingobiorcy. Po spłaceniu ostatniej raty, samochód przechodzi na własność kierowcy. W tym rodzaju leasingu VAT jest płacony w całości razem z pierwszą ratą leasingową.

leasing samochodu

Leasing samochodów używanych

Warto wiedzieć, że leasing może dotyczyć nie tylko samochodów nowych, prosto z salonu, ale także samochodów używanych. Jeżeli chcesz, by leasing był tani, możesz wnieść do umowy wysoki wkład własny, a wówczas comiesięczne raty ulegną obniżeniu. W przypadku samochodów osobowych leasing zazwyczaj trwa do 5 lat. Leasing samochody używane to bardzo korzystna opcja pozwalająca na spore oszczędności. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%