Uczniowie z całej Polski poznali wyniki egzaminu ósmoklasisty. Sprawdzian, który ma kluczowe znaczenie przy rekrutacji do szkół średnich, już za nimi. Jak im poszło?
To jeden z najważniejszych sprawdzianów na etapie szkoły podstawowej. W piątek (4 lipca) uczniowie poznali wyniki egzaminu ósmoklasisty. Jak poradzili sobie w skali kraju?
W piątek (4 lipca) Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła wyniki egzaminu ósmoklasisty 2025. To ważny moment dla uczniów kończących szkołę podstawową – zdobyte punkty mają bezpośredni wpływ na proces rekrutacji do szkół średnich.
Wynik egzaminu stanowi połowę maksymalnej liczby punktów, jakie można uzyskać przy przyjęciu do liceum, technikum czy szkoły branżowej.
Z danych opublikowanych przez CKE wynika, że średni wynik z języka polskiego wyniósł 64 procent. Z matematyki uczniowie uzyskali średnio 50 procent punktów możliwych do zdobycia. Najwyższy średni wynik osiągnięto w przypadku języka angielskiego – 70 procent.
W przypadku innych języków nowożytnych uczniowie poradzili sobie różnie. Z niemieckiego uzyskali średnio 61 procent, z rosyjskiego 65 procent, z hiszpańskiego 67 procent, z włoskiego 60 procent, a z francuskiego aż 87 procent.
W arkuszu z języka polskiego największym wyzwaniem okazały się zadania sprawdzające poprawne użycie znaków interpunkcyjnych. W przypadku matematyki trudność sprawiły zadania z geometrii płaskiej, wymagające m.in. obliczania pola przez podział figury na mniejsze elementy.
Z kolei na egzaminie z języka obcego nowożytnego uczniowie najlepiej poradzili sobie z rozumieniem tekstów pisanych, najtrudniejsze okazały się zadania otwarte.
Do egzaminu w terminie głównym (13–15 maja) przystąpiło około 362 tysiące uczniów z klas ósmych. Wśród nich było około 13 tysięcy obywateli Ukrainy, którzy – zgodnie z przepisami – mogli, ale nie musieli przystępować do egzaminu z języka polskiego.
Najlepsze wyniki, czyli w przedziale 90–100 procent, osiągnęło ponad 15 tysięcy uczniów z języka polskiego, prawie 47 tysięcy z matematyki i aż 127 tysięcy z języka angielskiego.
Wynik powyżej 90 procent ze wszystkich trzech przedmiotów uzyskało 8252 uczniów – to około 2,5 procent wszystkich zdających.
Źródło zdjęcia głównego: Obraz F1 Digitals z Pixabay
PSL złożyło projekt znoszący dwukadencyjność wójtów, bu
Spadajcie na drzewo wiejskie gbury .
Ja
18:59, 2025-07-04
Lewica zachęca prezydenta Grudziądza do testowania 35-g
Jak najszybciej trzeba to zastosować w ratuszu ,przez ci pracusie są tak z tyrani robotą że muszą więcej odpoczywać a tu jeszcze upały też trzeba skrócić czas pracy ,woogule to powinniśmy im płacić przecież SĄ . Jeżeli w krótszym czasie mogą zrobić to co robili w normalnym to po prostu nierobów w ratuszu jest za dużo i trzeba ich zwolnić .Czerwone ssyny zawsze uchylają nieba swoim towarzyszom z dwiema lewymi rękoma.
Ja
18:53, 2025-07-04
Lewica zachęca prezydenta Grudziądza do testowania 35-g
Podziwiam ich za skromność, mogli zaproponować pięciogodzinny tydzień pracy, godzinna dziennie na kawę im wystarczy
JAK
16:01, 2025-07-04
Lewica zachęca prezydenta Grudziądza do testowania 35-g
Czy wystąpienie z tym postulatem przez tych ludzi którzy nie zhańbili się ciężka pracą/jeden z nich to /dyrektor z zawodu/ jest wiarygodne? Raczej nie ,a wskazuje jedynie że mamy w urzędach ok 20% przerost zatrudnienia i że są to synekury dla swoich. /synekura to posada nie wymagającą kompetencji/.
😀
15:25, 2025-07-04
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz