Trwają prace nad nową ustawą, która ma zmienić zasady wykonywania zawodu psychologa. Projekt ma uporządkować dotychczasowy chaos i zwiększyć bezpieczeństwo osób korzystających z pomocy psychologicznej.
W Sejmie rozpoczęło się procedowanie projektu ustawy regulującej wykonywanie zawodu psychologa oraz działalność samorządu zawodowego tej grupy. Nowe przepisy, opracowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, mają wprowadzić porządek w dotychczasowych regulacjach i zagwarantować bezpieczeństwo dla osób szukających profesjonalnej pomocy.
Ustawa z 2001 roku, która miała normować działalność psychologów, okazała się nieskuteczna – samorząd zawodowy nigdy realnie nie powstał, a wiele zapisów nie było możliwych do wdrożenia w praktyce. Z tego powodu resort pracy zdecydował się stworzyć zupełnie nowy projekt.
Projekt przewiduje m.in. jasne określenie, czym są świadczenia psychologiczne, kto i na jakich zasadach może wykonywać zawód oraz jakie konsekwencje grożą za posługiwanie się tytułem psychologa bez wymaganych uprawnień. Pojawić się mają nowe instytucje – jak samorząd zawodowy, kodeks etyki czy opiekunowie dla osób rozpoczynających pracę w zawodzie. W projekcie przewidziano również odpowiedzialność dyscyplinarną oraz wsparcie rzecznika dyscyplinarnego dla osób korzystających z usług psychologicznych.
Ministerstwo podkreśla, że celem nowej ustawy jest podniesienie jakości świadczonej pomocy psychologicznej, zapewnienie bezpieczeństwa pacjentom i wzmocnienie roli zawodowej psychologów. Nowe przepisy mają również pomóc w eliminowaniu nieuczciwych praktyk oraz zagwarantować, że pomoc trafia w ręce osób z odpowiednim przygotowaniem.
Projekt jest już po pierwszym czytaniu i został pozytywnie oceniony przez środowiska zawodowe, które uczestniczyły w jego tworzeniu. Jeśli prace legislacyjne zakończą się sukcesem, nowe zasady mogą fundamentalnie zmienić funkcjonowanie zawodu psychologa w Polsce.
Ważne zmiany dla kierowców. Od czwartku otwierają część
ta robota to mistrzostwo świata jak można wszystko spie*****ć !!! gratulacje !!!! a tak na marginesie , skończcie już z tą kostką w mieście , bo tu ona gra główna rolę a nie trwałość i użytkowość, z uporem osła ktoś lansuje tą formę👎👎 !!!!!!!!
taki sobie
08:41, 2025-07-16
NIK: Nieprawidłowości w ośrodkach kultury. Wójt Gminy G
Wójt Gminy Grudziądz, delikatnie mówiąc, jakoś tak nonszalancko, żeby nie powiedzieć, iż lekceważąco podchodzi do problemu, który chyba nie jest błahy. Próbuje sprawić wrażenie, że zrobił wszystko, co należało, a nawet jak nie, to w przyszłości się poprawi. Szkoda, że NIK nie ma narzędzi do finansowego i dyscyplinarnego, solidnego ukarania winnych, bo może wówczas odpowiedzialne osoby, organy, urzędnicy błyskawicznie przywróciliby sprawy do należytego stanu, a w przyszłości - o ile mieliby jeszcze kiedykolwiek taką szans3 nie dopuściłyby
Pan wójt
07:35, 2025-07-16
NIK: Nieprawidłowości w ośrodkach kultury. Wójt Gminy G
Nie wygląda to dobrze - na stronie NIK opublikowane zostały przywołane w artykule protokoły z kontroli, jedno co się nasuwa to, że nikt nikogo nie kontroluje, nie sprawdza - a winien, osoby które winny to robić - przeprowadzac kontrolę - sprawować nadzór - nie wywiązują się z ustawowych obowiązków, chyba że wynika to z braku wiedzy merytorycznej lub doświadczenia, ale to zupełnie inna bajka
gość
23:06, 2025-07-15
NIK: Nieprawidłowości w ośrodkach kultury. Wójt Gminy G
Od deb.....I....lizmu najlepiej z dala .
Szczera prawda
20:51, 2025-07-15
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz