Zamknij
REKLAMA

Grudziądz. Dzisiaj mija 60. lat od śmierci Generała Józefa Hallera

17:53, 04.06.2020 | J.R
Skomentuj
REKLAMA

Dzisiaj mija 60. lat od śmierci jednego z najsłynniejszych, szczególnie w historii Pomorza, a w tym Grudziądza, generałów – Józefa Hallera. Z tej okazji złożono wiązankę kwiatów przy Obelisku poświęconym Generałowi Józefowi Hallerowi i Hallerczykom.

4 czerwca 1960 roku, w wieku 86 lat, zmarł generał broni Wojska Polskiego Józef Haller. W 60. rocznicę jego śmierci, która przypada w 100. Rocznicę Powrotu Grudziądza do Macierzy, uczczono pamięć pod pomnikiem znajdującym się przy Starostwie Powiatowym. Pełnomocnik Prezydenta Grudziądza do spraw koordynacji uroczystości patriotycznych Łukasz Piasecki, Kombatant Lucjan Borysewicz oraz absolwent III Liceum Ogólnokształcącego w Grudziądzu, który podczas obchodów 100. Rocznicy Powrotu Regionu Grudziądzkiego w Granice Rzeczypospolitej odgrywał rolę Józefa Włodka – Dawid Żukowski, złożyli kwiaty pod Obeliskiem generała Hallera.

Józef Haller kilkukrotnie był gościem w naszym mieście. Brał udział w spotkaniach z dawnymi towarzyszami broni – Hallerczykami, żołnierzami, przysłuchiwał się konferencjom nauczycieli, rozmawiał z Harcerzami (sam będąc Przewodniczącym ZHP w latach 1920-1923), oglądał sztuki wystawiane na deskach tutejszego Teatru czy też wygłaszał płomienne mowy na Rynku Głównym, odnoszące się do znaczenia Grudziądza i Pomorza w ramach funkcjonowania struktur Państwa Polskiego.

Generał Józef Haller był dowódcą II Brygady Legionów Polskich, jednym z głównych twórców „Błękitnej Armii”, zasłużony podczas wojny polsko-bolszewickiej, czy też walkach z Ukraińcami w 1919 roku. Poseł na Sejm RP i Przewodniczący Związku Harcerstwa Polskiego oraz Prezes Głównego Komitetu Polskiego Czerwonego Krzyża PCK.

Zmarł na obczyźnie. Został pochowany na cmentarzu Gunnersbury w Wielkiej Brytanii, ale dzięki inicjatywie polskich harcerzy jego prochy wróciły w 1993 roku do Polski, i 15 maja spoczęły w krypcie w Kościele Garnizonowym pw. św. Agnieszki w Krakowie.

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA