Zamknij
REKLAMA

Licea i technika z Grudziądza w ogólnopolskim rankingu "Perspektywy 2022"

09:47, 12.01.2022 | PAP
Skomentuj
REKLAMA

XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie jest najlepszym liceum w kraju, a Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie najlepszym technikum - wynika z ogólnopolskiego rankingu szkół ponadgimnazjalnych "Perspektywy 2022".

Ogólnopolski ranking szkół ponadgimnazjalnych po raz 24. przygotował miesięcznik "Perspektywy".

Kapituła rankingu pod przewodnictwem rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie prof. Barbary Marcinkowskiej brała pod uwagę sukcesy szkół w olimpiadach przedmiotowych, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. W przypadku liceów uwzględniono też osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych, a w przypadku techników uwzględniono wyniki egzaminów zawodowych.

W tegorocznym rankingu wzięto pod uwagę dane 1256 liceów ogólnokształcących i 1165 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2021 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki, zdawanych obowiązkowo, były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.

Tegoroczny zwycięzca rankingu wśród liceów - XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie - od lat jest w czołówce rankingu. W ubiegłym roku było na pierwszym miejscu, dwa lata temu na miejscu drugim, w 2019 r. - na pierwszym, w 2018 r. - na trzecim, w 2017 r. i w 2016 r. - na miejscu drugim, a w 2015 r. - na pierwszym.

"Staszic" jest jedną ze starszych, ciągle istniejących szkół w Warszawie. Liceum powstało w 1906 r. Nazywane jest królestwem matematyki, fizyki i informatyki. Od wielu lat współpracuje z Politechniką Warszawską. Uczniowie mogą na tej uczelni uczestniczyć w wykładach i zajęciach laboratoryjnych. Szkoła współpracuje też z Instytutem Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego. Pracownicy UW prowadzą część zajęć w klasach z rozszerzonym nauczaniem matematyki. Co roku uczniowie szkoły są wśród laureatów i finalistów olimpiad z przedmiotów ścisłych.

Drugie miejsce wśród liceów zajęło Uniwersyteckie LO w Toruniu (w ubiegłym roku również na drugim miejscu), miejsce trzecie - XIII LO w Szczecinie (w ub.r. na trzecim), miejsce czwarte - V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie (w ub.r. na czwartym), miejsce piąte - III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni (w ub.r. na siódmym).

Wśród techników pierwsze miejsce zajęło Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie (woj. łódzkie, powiat bełchatowski). W ubiegłym roku w rankingu szkoła była na trzecim miejscu. Obecne zwycięstwo jest drugim, jakie odniosło technikum z Kleszczewa w rankingu - poprzednio na pierwszym miejscu było w 2016 r. Od 2014 r. szkoła jest w pierwszej dziesiątce techników w Polsce: w 2014 r. była na miejscu dziewiątym, w 2017 r. - na siódmym, w 2018 r. na piątym, a w 2019 i 2020 r. - na miejscu czwartym.

Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II działa w ramach Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Kleszczowie. W jego skład wchodzi także Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II. Kształci w dwóch zawodach: technik mechatronik i technik automatyk. Klasy są pod patronatem PGE KWB i PGE Elektrownia. Liceum prowadzi dwie klasy: językową i medyczno-ratowniczą.

Na miejscu drugim znalazło się Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie (ubiegłoroczny zwycięzca). Na miejscu trzecim jest Technikum Łączności nr 14 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w Zespole Szkół Łączności w Krakowie (w ub.r. na miejscu szóstym), na czwartym - Technikum Elektroniczne nr 7 im. WP w Bydgoszczy (w ub.r. również na czwartym), na piątym - Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 r. w Lublinie (w ub.r. na piątym).

II LO w Grudziądzu najlepszym grudziądzkim liceum, a Technikum im. Mikołaja Kopernika Ekonomisty w Zespole Szkół Ekonomicznych najlepszym grudziądzkim technikum w najnowszym rankingu Perspektywy.pl.

Ranking liceów z Grudziądza:

  • II Liceum Ogólnokształcące w rankingu zajęło 8. miejsce w województwie i 225. w Polsce (złota tarcza).
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Grudziądzu zajęło 19. miejsce w województwie i 528. w Polsce (brązowa tarcza).

Ranking szkół technicznych z Grudziądza:

  • Technikum im. Mikołaja Kopernika (ZSE) - 4. miejsce w województwie i 80. miejsce w Polsce (złota tarcza)
  • Zespół Szkół Technicznych w Grudziądzu - 6. miejsce w województwie i 110. miejsce w Polsce (srebrna tarcza)
  • Technikum TEB Edukacja - 11. w województwie i 311 miejsce w Polsce (brązowa tarcza)

Nagrody i dyplomy laureatom rankingu wręczone zostaną dzisiaj 12 stycznia 2022 podczas gali finałowej, która odbędzie się w w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. (PAP)

Pełny ranking Perspektywy 2022

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

Marcin ZgliczyńskiMarcin Zgliczyński

10 0

Szanowni Redaktorzy

Podium ma 3 miejsca, a Państwo pominęliście brązowego laureata czyli TEB Grudziądz, dlaczego? 21:21, 13.01.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

G365G365

0 0

fakt nasz błąd. poprawione 21:28, 13.01.2022


Marcin ZgliczyńskiMarcin Zgliczyński

2 0

❤️❤️ Dziękuję ❤️❤️ 21:40, 13.01.2022


OxOx

0 0

Jak oglądam w telewizji Gastronomik to mnie przeraża. Uczniowie podczas gotowania lub pieczenia i zawsze to samo. Dłonie bez rękawiczek, głowy bez czepków, buzie bez masek. I rak od wielu lat. Dzisiaj też. 18:40, 14.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%