Zamknij
REKLAMA

Kiedy przetarg na operatora kawiarni na Górze Zamkowej w Grudziądzu?

12:49, 27.04.2022 | .
Skomentuj
REKLAMA

Umowa na operatora Kawiarni na Górze Zamkowej kończy się 13 sierpnia 2022r. Kilka miesięcy temu Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski wniósł projekt uchwały o bezprzetargowym przekazaniu kawiarni na Górze Zamkowej w Grudziądzu dotychczasowemu operatorowi.

Obecnie Pani Diana Bugajska dzierżawi tą nieruchomość w związku z wygranym konkursem ofert od dnia 14 sierpnia 2019 roku, na podstawie umowy zawartej na czas oznaczony do 3 lat. W związku z tym, że Dzierżawca zainwestował znaczne środki finansowe w wyposażenie lokalu i w jego wystój a także w związku z chęcią dalszego inwestowania i podnoszenia poziomu jakości świadczonych tam usług, Dzierżawca postanowił złożyć miastu ofertę długoletniej dzierżawy, proponując jednocześnie zapłatę z góry czynszu za pierwsze pięć lat trwania dzierżawy w kwocie 100.000,00 zł. Kwota ta stanowi wyszacowaną rynkową równowartość 60 miesięcznych czynszów i mogłaby zostać przeznaczona przez gminę – miasto Grudziądza na poprawę infrastruktury rekreacyjno - wypoczynkowej na Górze Zamkowej. Po pięciu latach dzierżawy czynsz będzie płacony z uwzględnieniem również stawek rynkowych na zasadach ustalonych przez strony – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały z wniesione 22 września pod obrady Rady Miejskiej w Grudziądzu - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

[ZT]73237[/ZT]

Dlaczego Prezydent Grudziądza nie działa w interesie miasta i chce oddać za niską stawkę obsługę kawiarni na Górze Zamkowej?

Takie pytania na wrześniowej sesji zadawali radni i to wywołało burzliwą dyskusję. W ostateczności Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski wycofał proponowaną uchwałę z sesji, a temat miał wrócić na kolejnych sesjach. Do dzisiaj nic w tym temacie się jednak nie wydarzyło.

Zapytaliśmy Urząd Miasta w Grudziądzu, kiedy będzie przetarg na operatora kawiarni na Górze Zamkowej?

W odpowiedzi na pytanie informuję, że do 13 sierpnia obowiązuje umowa z dotychczasowym operatorem i na razie nie ma podjętej decyzji o przetargu na dzierżawę tej nieruchomości - Karol Piernicki, Rzecznik Prasowy Prezydenta Grudziądza.

Dlaczego Ratusz nie ogłosił jeszcze przetargu?

Z informacji, jakie posiadam, przygotowanie takiego postępowania w tej sprawie wraz ze wszystkimi procedurami to około 2 miesiące. – dodaje Karol Piernicki

Teoretycznie w 2 miesiące można taki przetarg rozstrzygnąć, ale jest to mało prawdopodobne i wygląda na to, że jest to działanie celowe, aby do 13 sierpnia nie doszło do wyboru nowego operatora. Wówczas UM zleci prowadzenie kawiarenki dotychczasowemu firmie z tzw. wolnej ręki.

Czy faktycznie 2 miesiące na rozstrzygnięcie przetargu jest wystarczające?

2 miesiące na rozstrzygnięcie przetargu to zbyt mało czasu na rozstrzygnięcie i pokazuje to sprawa przetargu na usługi ochraniarskie obiektów miejskich. Przetargi tego typu w latach poprzednich ogłaszało się pół roku przed zakończeniem umowy. Taki okres może być wystarczający do przeprowadzenia rzetelnie przetargu oraz wyłonienia wykonawcy usług na kolejne 2 lata. Jak wiadomo rozstrzygnięcie może być zaskarżone do Krajowej Izby Odwoławczej, a to przedłuża proces wyłonienia wykonawcy. Może się to również wiązać z ponownym ogłoszeniem przetargu.

Miasto ogłosiło przetarg na ochronę obiektów miejskich (48 obiektów) w połowie listopada 2021r. naiwnie licząc (a może celowo), że do końca grudnia 2021r. uda się wybrać wykonawcę. Specyfikacja przetargowa była dosyć obszerna, ale miasto dało oferentom tylko kilka dni na przygotowanie ofert. Już wtedy dostaliśmy informację, że ten przetarg może być ustawiony pod jedną firmę i dlatego niektóre firmy zrezygnowały ze złożenia oferty.

W ostateczności w przetargu wystartowały dwie firmy, jedna z Warszawy druga z Grudziądza. Przetarg jednak nie został rozstrzygnięty, ponieważ oferenci zaproponowali wyższe kwoty od kwoty zaplanowanej w budżecie na ten cel. W tej sytuacji mimo, że umowa na usługi ochrony kończyła się 31 grudnia 2021r. miasto zdecydowało o przekazaniu realizację usługi dotychczasowej firmie. Było to zamówienie z tzw. wolnej ręki jako zapytanie ofertowe.

Dlaczego takie zapytanie zostało wysłane tylko do jednej firmy?

Po unieważnieniu przetargu miasto ogłosiło ponownie przetarg na usługi ochraniarskie. Dlaczego dopiero w marcu 2022r.? Przecież wszystko było przygotowano i zakres usług się nie zmienił. Odpowiedź jest prosta w tym czasie „zaprzyjaźniona firma” realizuje usługi z wolnej ręki i pobiera kilkaset tysięcy zł miesięcznie.

Co się wydarzyło na kolejnym przetargu?

W kolejnym przetargu ponownie dwie firmy złożyły oferty. Przed ogłoszeniem wyniku przetargu Miasto poinformowało, że na ten cel przeznaczyło 6 287 312,36 zł.

Nieoczekiwanie firma z Warszawy spełniała wszystkie warunki przetargu, zaproponowała cenę niższą od planowanego wydatku przez miasto i jej oferta została wybrana. Usługi dla Grudziądza miała zacząć realizować od kwietnia 2022r.

Tak się jednak nie stało. Firma z Grudziądza złożyła odwołanie do KIO. Głównym zarzutem w odwołaniu była zaniżona cena przez firmę, która została wybrana przez zamawiającego.

Krajowa Izba Odwoławcza 25 kwietnia 2022r. wydała orzeczenie w tej sprawie i nakazała zamawiającemu unieważnić czynność wyboru oferty najkorzystniejszej oraz nakazało zamawiającemu wezwać wykonawcę wybranego Konsorcjum do wyjaśnienia ceny lub kosztu lub ich istotnych części składowych.

Ponadto Krajowa Izba Odwoławcza zasądziła od zamawiającego Grudziądzki Park Przemysłowy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ul. Waryńskiego 32-36, 86-300 Grudziądz kwotę 15 000 zł zwrotu kosztów. 

W tej sytuacji miasto ponownie było zmuszone do ogłoszenia zamówienia z wolnej ręki, a zaproszenie do złożenia oferty zostało wysłane ponownie tylko do jednej, „zaprzyjaźnionej firmy”. Tym razem zaproszona firma, a zapewne wiedziała, ze nie ma konkurencji, zaproponowała cenę znacznie wyższą od dotychczasowej. Umowa została zawarta do końca czerwca 2022r.. Tym samym „zaprzyjaźniona firma” realizuje usługi dla miasta bez przetargu, przecież trwa procedura przetargowa.

Nie jest tak, jak mówi Rzecznik Prezydenta, że 2 miesiące jest wystarczające na rozstrzygniecie przetargu. Wybrana firma realizuje usługi ochraniarskie dla miasta za cenę znacznie wyższą niż oferty zaproponowane w przetargu. 

Czy sposób wyboru operatora kawiarni na Górze Zamkowej będzie podobny? Jakie powiązania z tymi firmami mają urzędnicy Ratusza? Będziemy szukali odpowiedzi na te pytania.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (12)

YoyYoy

9 1

O pani Dianie Bugajskiej można się dowiedzieć wielu miłych rzeczy od byłych pracowników. Mobbing, brak umów, zaniżone pensje, nieprzyjemne komentarze. Taka osoba nie powinna w ogóle pracować z ludźmi. 14:34, 27.04.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Bad ToyBad Toy

9 9

Czyli idealnie pasuje gustem do Glamura. Mobing, umowy śmieciowe, a razem z nimi chrek 16:19, 27.04.2022


XyzXyz

7 0

Tu nie może firma z zewnątrz wygrać pewnie. A sama kawiarenka ruszy, ale jak sezon będzie na półmetku. To już taka tradycja, że tu nic się kupy nie trzyma, a szczęśliwi pieniędzy nie liczą:) 16:14, 27.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Czarny Czarny

11 10

Śmierdzi przekrętami na kilometr!!!!
Jak wynajmowała to wiedziała jakie inwestycje musi poczynić!!!!
Niezła kasa z tego jest jak chce zapłacić za 5 lat z góry !!!!!!
Gdzie nie spojrzysz tam same przewały w tym mieście !!!!’nn
18:04, 27.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Tak dalejTak dalej

1 2

Wszystkim chie..nom fauszy....wym szczery fakers . 07:55, 28.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Gość Gość

4 0

W firmę ochrony zamieszany pewnie jest Smolarek a z Górą Zamkową to oczywiste przekręty łysego 13:59, 28.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MmmmMmmm

2 0

Jestem przekonany, że nie tylko S......k.
Panowie z firmy ochroniarskiej przed przetargiem często odwiedzali ratusz i pewnego Pana z gpp. A wystarczy tylko sprawdzić bilingi . 15:43, 28.04.2022

Odpowiedzi:5
Odpowiedz

Gość Gość

1 0

Ciekawe co to za pan? 15:56, 28.04.2022


jjjj

1 0

ten Pan to Piotr Jagodziński 19:59, 28.04.2022


??

1 0

Kim jest Pan Piotr Jagodziński? 07:06, 29.04.2022


XX

1 0

„ Mmmm” to sprawdź bilingi 09:50, 29.04.2022


OlekOlek

1 1

Gratulacje Ala 16:35, 01.05.2022


REKLAMA
0%