Zamknij
REKLAMA

Co wydarzyło się w areszcie policyjnym KMP Grudziądz? Sprawę bada prokuratura

11.09, 24.01.2023 . Aktualizacja: 19.11, 28.01.2023
Skomentuj zdjęcie poglądowe
REKLAMA

Kilka dni temu do redakcji portalu Grudziadz365.pl wpłynęła informacja o nieprawidłowościach w Komendzie Miejskiej Policji w Grudziądzu.

Z informacji wynika, że pod koniec ubiegłego roku ujawniono nieuprawnione działanie funkcjonariusza policji wobec osoby zatrzymanej w policyjnej izbie zatrzymań, tzw. dołku.

Sprawa dotyczy młodej kobiety, która pod koniec listopada 2022r. znalazła się w policyjnym areszcie.

Informacja jaką otrzymaliśmy zawiera szereg bulwersujących szczegółów na temat zachowania policjanta wobec młodej kobiety. Część tych zachowań zarejestrował policyjny wewnętrzny monitoring pomieszczeń.

[ALERT]1674556959237[/ALERT]

Co tak naprawdę wydarzyło się w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych Komendy Miejskiej Policji w Grudziądzu?

Próbowaliśmy to ustalić.

Rzecznik Komendanta Miejskiej Policji w Grudziądzu mł.asp. Łukasz Kowalczyk poinformował nas, że w tej sprawie informacji udzieli Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy. Skontaktowaliśmy się z mł. insp. Moniką Chlebicz, która pełni tą funkcje. Była zdziwiona naszym telefonem i odesłała nas do Komendy Miejskiej Policji w Grudziądzu. Tam otrzymaliśmy informację, że mamy napisać maila z pytaniami w tej sprawie. W mailu wysłanym 19 stycznia zadaliśmy szereg pytań na temat przebiegu zdarzeń w areszcie KMP Grudziądz. Odpowiedź dostaliśmy następnego dnia od Rzecznika Prasowego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy mł. insp. Monika Chlebicz:

W ramach nadzoru nad służbą przełożony funkcjonariusza ujawnił możliwy fakt naruszenia dyscypliny służbowej w trakcie służby w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych.

W związku z tym, na polecenie Komendanta Miejskiego Policji w Grudziądzu, wobec funkcjonariusza wszczęto postępowanie dyscyplinarne dotyczące przekroczenia uprawnień.

Funkcjonariusz jest zawieszony w czynnościach służbowych. Aktualnie trwa procedura mająca na celu zwolnienie policjanta ze służby.

O sprawie poinformowano także Prokuraturę Rejonową w Grudziądzu.

Niestety na wiele pytań nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Więc zapytaliśmy ponownie:

Czy to jest wszystko, co policja ma do powiedzenia w tej sprawie?

W odpowiedzi na przesłane zapytanie uprzejmie przypominam, że zgodnie z art. 5 ustawy o dostępie do informacji publicznej nie możemy udzielać informacji na temat konkretnych osób z uwagi na prawo do prywatności.

Jednocześnie mając na uwadze naszą transparentność informuję, że w ramach nadzoru nad służbą jeden z przyłożonych ujawnił możliwy fakt naruszenia dyscypliny służbowej przez jednego z funkcjonariuszy w trakcie służby w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych.

W związku z tym, tylko i wyłącznie z naszej inicjatywy a nie np. zgłoszenia od innych osób, na polecenie Komendanta Miejskiego Policji w Grudziądzu, wobec funkcjonariusza wszczęto postępowanie dyscyplinarne.

Funkcjonariusz został natychmiast zawieszony w czynnościach służbowych, a aktualnie trwa procedura mająca na celu zwolnienie go ze służby.

O sprawie poinformowano także Prokuraturę Rejonową w Grudziądzu.

Co na to Prokuratura Rejonowa w Grudziądzu?

W odpowiedzi na pismo z dnia 19 stycznia 2023 r. uprzejmie informuję, że Prokuratura Rejonowa w Grudziądzu prowadzi śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza Policji pełniącego służbę w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych lub doprowadzonych w celu wytrzeźwienia Komendy Miejskiej Policji w Grudziądzu w dniu 30 listopada 2022 r. O tym zdarzeniu tutejsza jednostka prokuratury została powiadomiona przez Komendanta Miejskiego Policji w Grudziądzu w dniu 30 grudnia 2022 r. W chwili obecnej trwają czynności śledcze w sprawie, w tym przesłuchania w charakterze świadków osób posiadających wiedzę na temat przedmiotowego zdarzenia. Czyn z art. 231 § 1 kk zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat 3. Zastępca Prokuratora Rejonowego Magdalena Chodyna

Mimo naszych starań policja nie odpowiedziała na nasze pytania. Sam fakt uruchomienia procedury mającej na celu zwolnienie policjanta ze służby faktycznie oznacza wysłanie go na emeryturę.

Pojawia się również pytanie dlaczego Prokuratura Rejonowa w Grudziądzu nie wyłączyła się ze sprawy. Jak wiadomo na co dzień współpracuje z grudziądzką policja i dla transparentności prowadzonego śledztwa powinna przekazać je do innej prokuratury.

Wygląda na to, że całe zamieszanie zostanie "zamiecione pod dywan".

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (8)

WEWE

13 3

Nie pierwsza to sprawa w Grudziądzu , którą zamiecie się pod dywan, żeby nie ujrzała światła dziennego. 13:41, 24.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Po trupach do celuPo trupach do celu

15 3

I mieć tu zaufanie do policji . 13:45, 24.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AbcAbc

2 0

No ale co on zrobił? 00:58, 25.01.2023

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PidojcaPidojca

3 1

Zakisil ogurasa? 07:16, 25.01.2023


asdfasdf

8 2

*%#)!& co to za *%#)!& artykuł nie ma ani jednego słowa o co *%#)!& chodzi. Ja *%#)!& ty *%#)!& dziennikarska zasługujesz na totalną banicje i dożywotni zakaz pracy w zawodzie dziennikarza bo jesteś najchujowszym sępem nic więcej. tfu. 03:35, 25.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MarianMarian

6 2

Policja to jeden wielki MEM. Informują, że oni sami wszczęli postępowanie wobec policjanta, a nie jak twierdzą inni, na wniosek. W takim razie należy to rozumieć tak, że ktoś przeglądał nagrania monitoringu zaraz po nieodpowiednim zachowaniu funkcjonariusza i sporządził odpowiedni raport. Inaczej nie widzę tego, ponieważ osoby poszkodowane składają roszczenia niezwłocznie. Policja, jak dzieci stwierdza, że oni ubiegli osobę, która złożyła skargę. Teraz wyobraźcie sobie, że na komisariat wchodzi osoba poszkodowana, a przełożony policjanta podbiega do okienka i krzyczy PIERWSZY!!! Tak, oto bohaterska policja przegląda każde nagranie z policyjnej izby zatrzymań i pierwsi tworzą pisma dyscyplinarne dla niegrzecznych policjantów. Grudziądz! Jesteście bezpieczni! Policja się samodyscyplinuje! 09:55, 25.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Czarny Czarny

5 3

Jego bazuka wystrzeliła w tym pokoju , że była w tym czasie zatrzymana młoda kobieta przypadek , zbieżność niefortunny zbieg okoliczności każdemu może się zdarzyć niekontrolowany wystrzał .
Zgłoszenie zrobiła zazdrosna policjantka przy niej bazuka kolegi nigdy nie wystrzeliwała nawet nie była uzbrojona .
Te zazdrosne kobiety !!!
Teraz gość może mieć problemy !!! 12:32, 25.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

IzaIza

4 1

Prokurator powinien szybko wsadzić całą ekipę tej komendy do aresztu na trzy miesiące by nie mataczyli oraz co najważniejsze ten kto jest winny by nie uciekł z kraju. Ci co okażą się niewinni to się przeprosi i wracać do służby. 23:45, 25.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%