Zamknij

Koniec z bazgrołami w Grudziądzu? Miasto powołuje specjalny zespół i uruchamia narzędzia

12:41, 07.07.2025 Aktualizacja: 13:08, 07.07.2025
Skomentuj fot. Grudziadz365.pl fot. Grudziadz365.pl

W odpowiedzi na narastający problem wulgarnych napisów i nielegalnych graffiti, które szpecą miejską przestrzeń, władze Grudziądza powołały specjalny Zespół Zadaniowy ds. ograniczenia bohomazów. Koordynowana przez Straż Miejską inicjatywa ma na celu nie tylko usuwanie istniejących "malunków", ale również stworzenie kompleksowego systemu zapobiegania wandalizmowi. Pierwszym krokiem jest uruchomienie dedykowanej strony internetowej z poradnikiem i formularzem zgłoszeniowym dla mieszkańców.

Problem nielegalnych graffiti to nie tylko kwestia estetyki. Jak podkreślają władze miasta, bazgroły na elewacjach obniżają poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, wpływają na spadek wartości nieruchomości, a także psują wizerunek Grudziądza w oczach turystów. Generuje to również konkretne koszty – według szacunków Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Nieruchomościami, profesjonalne usunięcie istniejących bohomazów z ich zasobów mogłoby kosztować nawet 3 miliony złotych.

Nowe narzędzie dla mieszkańców

Aby ułatwić mieszkańcom zgłaszanie aktów wandalizmu i usprawnić działania służb, na stronie internetowej Straży Miejskiej w Grudziądzu uruchomiono nową zakładkę pod hasłem "Grudziądz to nie brudnopis".

Na podstronie mieszkańcy znajdą:

  • Cel programu i stanowisko Prezydenta Grudziądza w tej sprawie.
  • Informacje o konsekwencjach prawnych – wyszczególnione przepisy Kodeksu karnego i Kodeksu wykroczeń dotyczące niszczenia mienia i umieszczania napisów bez zgody właściciela.
  • Procedurę postępowania – swoistą "marszrutę" krok po kroku, która wyjaśnia, co zrobić, gdy na naszej nieruchomości pojawi się nielegalne graffiti.
  • Kartę zgłoszeń – prosty formularz, za pomocą którego można zgłosić akt wandalizmu, wskazując jego lokalizację i załączając zdjęcie. Zgłoszenia te posłużą do stworzenia miejskiej bazy i katalogu nielegalnych graffiti, co ułatwi planowanie działań.
  • Odnośnik do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, która jest narzędziem Policji do zgłaszania m.in. aktów wandalizmu.

Karta zgłoszeń dotyczy zarówno nowo powstałych napisów, jak i tych, które szpecą budynki od lat.

Długofalowa strategia: edukacja, prewencja i współpraca

Działania zespołu nie ograniczają się do usuwania skutków wandalizmu. W planach jest szeroko zakrojona strategia prewencyjna.

"Naszym głównym celem nie jest samo usuwanie, choć jest to jeden z elementów. Chodzi o szeroko pojętą edukację i profilaktykę" – podkreślał podczas konferencji komendant Straży Miejskiej.

Już w październiku ma ruszyć program edukacyjny w szkołach. Zespół planuje również wyznaczenie legalnych miejsc do tworzenia graffiti, aby dać artystom przestrzeń do wyrazu artystycznego w sposób, który nie będzie niszczył mienia.

Władze miasta zamierzają podjąć dialog ze środowiskami, z którymi utożsamiana jest część napisów, m.in. z klubami sportowymi. Zaproszenie prezesów klubów do rozmów ma być próbą dotarcia do tych środowisk i ograniczenia zjawiska.

W kierunku uchwały krajobrazowej

Jednym z największych wyzwań jest brak skutecznych regulacji prawnych na poziomie krajowym. Dlatego zespół zarekomendował prezydentowi rozpoczęcie prac nad tzw. uchwałą krajobrazową dla Grudziądza. Taki akt prawa miejscowego dałby Straży Miejskiej i Policji solidne podstawy prawne do egzekwowania przepisów i karania za umieszczanie nielegalnych reklam czy graffiti.

Prace zespołu zadaniowego, któremu przewodniczy wiceprezydent Tomasz Smolarek, dopiero się rozpoczęły. Jak zaznaczają jego członkowie, program będzie ewoluował, a urzędnicy są otwarci na wszelkie sugestie ze strony mieszkańców i mediów.

[ZT]96410[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Gość Gość

3 0

Wy lepiej otwórzcie oddział udarowy w szpitalu, jego brak to strach mieszkańców

15:21, 07.07.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%