Przedsiębiorcy, którzy założyli firmę przed 1 stycznia 2012 roku i została ona przeniesiona do CEIDG z gminnej ewidencji muszą upewnić się, że na wpisie znajduje się numer PESEL. Jeśli go na nim nie ma i nie zostanie uzupełniony do 19 maja 2018 roku - wpis będzie podlegał wykreśleniu z urzędu.
Zgodnie z art. 61 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw, w przypadku gdy wpis przedsiębiorcy w CEIDG nie zawiera numeru PESEL, a przedsiębiorca nie uzupełni go w terminie 2 lat od dnia wejścia w życie tejże ustawy (tj. do dnia 19 maja 2018 r.), wpis zostanie automatycznie wykreślony z CEIDG.
Realizacja ww. przepisu będzie dotyczyła tylko określonej liczby przypadków i zostanie przeprowadzona etapami. Wykreśleniu będą podlegać te wpisy, które nie umożliwiają identyfikacji przedsiębiorcy. Są to wpisy powstałe kilkanaście lat temu i więcej. Nierzadko zawierają szczątkowe dane (np. tylko imię i nazwisko). Wpisy te od lat są nieaktywne, nie dokonywano w nich żadnej modyfikacji.
W przypadku, gdy wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej nie zawiera numeru PESEL, z wyjątkiem wpisów dotyczących przedsiębiorców, o których mowa w art. 13 ust. 1 i 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca uzupełnia wpis o tę daną w terminie 2 lat od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy (tj. do dnia 19 maja 2018 r.). Po upływie tego terminu Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej wykreśla przedsiębiorcę, którego wpis nie zawiera numeru PESEL.
Wszyscy przedsiębiorcy, którzy zarejestrowali działalność po 1 stycznia 2012 r. lub dokonali od tego czasu jakichkolwiek zmian w swoim wpisie, posiadają w bazie numer PESEL. System informatyczny CEIDG nie dopuszcza do wprowadzania zmian we wpisie przedsiębiorcy bez numeru PESEL. Zatem jeśli przedsiębiorca od 2012 r. dokonywał jakiejkolwiek zmiany w swoim wpisie w CEIDG (rejestrował się, dodawał kod PKD, zmieniał adres, zawieszał działalność), to jego wpis musi zawierać numer PESEL.
Co jeśli nie zdążymy uzupełnić numeru PESEL do 19 maja 2018 r. i wpis zostanie wykreślony z urzędu? W takiej sytuacji można wystąpić do Ministra Przedsiębiorczości i Technologii o przywrócenie wpisu i umieszczenie na nim brakujących danych. Pismo będzie trzeba przesłać do Departamentu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii na adres [email protected] lub pocztą tradycyjną na adres: Plac Trzech Krzyży 3/5, 00-507 Warszawa.
Grudziądz: "Ułańskie Murale na Dwudziestce" uroczyście
Tu ułańskie murale a szkoła w Tarpnie wygląda jak zakład karny. Może by tam trochę zainwestować żeby dzieciom lepiej się chodziło do szkoły. Wydawane pieniądze na niepotrzebne rzeczy. Brak slow
Brak slow
17:03, 2025-05-13
MEN zapowiada rewolucję w sieciowaniu szkół. Będą istot
Życie jest piękne tylko ludzie coraz gorsi niestety.
Szczere to
06:18, 2025-05-12
Wyjazdowa porażka Olimpii Grudziądz ze Świtem Szczecin
Nie wszystkim fauszywym hienom I będzie spokój .
Tylko dobro .
22:09, 2025-05-11
Czarne chmury nad zarządem GKM Grudziądz SA. Prokurator
Panom policjantom dać wszystko na tacy , po co montują wszędzie te kamery niby dla bezpieczeństwa .
Tylko dobro
19:16, 2025-05-11
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz