„Nie jest planowane przesunięcie terminu wejścia w życie obowiązkowego KSeF. Podstawowe założenia dotyczące daty wejścia w życie obowiązkowego KSeF pozostają bez zmian, tj. od 1 lutego 2026 r. – obowiązkiem e-fakturowania zostaną objęte duże podmioty, od 1 kwietnia 2026 r. – pozostałe podmioty” – poinformował Neneman w odpowiedzi na poselską interpelację.
Zapytany o termin publikacji projektu ustawy o KSeF uwzględniającego wyniki konsultacji przeprowadzonych pod koniec ubiegłego roku Neneman wskazał, że „niezwłocznie po zakończeniu prac nad finalną propozycją regulacji prawnych, zostanie przedstawiony do dalszych etapów prac legislacyjnych nowy projekt uwzględniający zgłoszone uwagi w trakcie konsultacji publicznych projektu tej ustawy z dnia 5 listopada 2024 r."
Wiceminister nie wykluczył przy tym, że nowy projekt zostanie poddany ponownym konsultacjom, „tak aby zapewnić przedsiębiorcom aktywną możliwość zapoznania się ze sposobem uwzględnienia kierowanych do Ministerstwa Finansów postulatów”.
Wiceszef MF zapewnił też, że projekt ustawy w zakresie KSeF zostanie skierowany pod obrady Rady Ministrów w II kwartale 2025 r.
„Resort dokłada starań, aby wersja docelowego KSeF była możliwa do wdrożenia i stosowania u podatników w sposób możliwie prosty i sprawny. Jednocześnie zostaną podjęte na szeroką skalę działania informacyjne dla podmiotów zaangażowanych we wdrożenie KSeF, w tym również dla podatników, tak aby zapewnić tym podmiotom odpowiednie przygotowanie i efektywne wdrożenie proponowanego rozwiązania” – wyjaśnił wiceminister.
KSeF to system służący do wystawiania faktur elektronicznych. Zgodnie z przepisami korzystanie z systemu e-faktur będzie obowiązkowe nie tylko dla przedsiębiorców, ale też między innymi dla jednostek samorządu terytorialnego.
Projekt nowelizacji ustawy o VAT oraz ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który dotyczy Krajowego Systemu e-Faktur, opublikowano na początku listopada 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji. MF informowało wówczas, że przedstawione w projekcie rozwiązania uwzględniają propozycje zgłaszane w toku dotychczasowych konsultacji, w tym specyfikę Jednostek Samorządu Terytorialnego (JST). Wskazywano też, że przedmiotem ustaleń jest również koncepcja funkcjonowania załącznika do e-faktury.
Obecnie KSeF jest dobrowolny. Miał stać się obowiązkowy w połowie 2024 r., jednak minister finansów Andrzej Domański podjął decyzję o przesunięciu terminu wejścia w życie obowiązku wystawiania faktur za pośrednictwem KSeF ze względu na wykryte problemy i wady systemu.
mp/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz