Zamknij

3. edycja grudziądzkiego Letniego Festiwalu im. Piotra Janowskiego

11:26, 10.06.2019 | J.R
REKLAMA
Skomentuj

W ubiegły weekend, 8 i 9 czerwca odbyły się pierwsze koncerty trzeciej edycji grudziądzkiego Letniego Festiwalu im. Piotra Janowskiego.

Trzecia edycja festiwalu, który na stałe wpisał się w krajobraz kulturalny miasta rozpoczął się w sobotę, 8 czerwca o godzinie 17.30 w Państwowej Szkole Muzycznej koncertem pt. „Niepodległa”. Mieszkańcy Grudziądza wysłuchali sonaty skrzypcowej Ignacego Jana Paderewskiego oraz utworu skomponowany na tę okazję przez Joannę Bruzdowicz, zasłużoną kompozytorkę mieszkającą od lat we Francji. Utwór nosi tytuł „Polskie drogi i bezdroża” i jest poświęcony czerwcowi 1989 roku. Było to jego premierowe wykonanie.

Jako pierwsi przed grudziądzką publicznością wystąpili: Magdalena Szczepanowska, Joanna Maklakiewicz i Marek Bugajski. W drugiej części koncertu wystąpiła zaś młoda flecistka Marianna Julia Żołnacz, która wygrywa obecnie wszystkie największe konkursy fletowe na świecie. Laureatka pokazała się w wirtuozowskim repertuarze.

Pamięć o naszym wybitnym artyście już od kilku lat jest zachowywana w Grudziądzu w szczególnie wyjątkowy sposób. Dzięki głębokiemu zaangażowaniu ze strony Pani Joanny Maklakiewicz i całej Fundacji im. Piotra Janowskiego corocznie spotykamy się, aby poprzez piękno muzyki upamiętnić wielkiego skrzypka z Grudziądza, o którym usłyszał cały świat. Jesteśmy dumni, że możemy współtworzyć ten niezwykły pomnik pamięci, który ukazuje nam jak ważną postacią dla polskiej kultury był Piotr Janowski i jak szerokim echem odbiła się jego nadzwyczajna twórczość. Dziś jego genialne zdolności muzyczne i prawdziwy kunszt inspiruje kolejne pokolenia młodych muzyków do przekraczania artystycznych barier i eksperymentowania z formą. Dziedzictwo Piotra Janowskiego żyje w wielu z nich. – mówił Sekretarz Miasta Andrzej Cherek.

W niedzielę, 9 czerwca o godzinie 15.00 na Rynku Głównym mieszkańcy naszego miasta wysłuchali koncertu pt. „ Od Tadeusza Kościuszki do Duka Ellingtona”, który był poświęconego 100-leciu nawiązaniu relacji dyplomatycznych ze Stanami Zjednoczonymi pt. „ Od Tadeusza Kościuszki do Duka Ellingtona”. Wystąpili: Joanna Maklakiewicz, Marek Bugajski, Bolesław Siarkiewicz i Krzysztof Biernacki.

Na kolejny koncert organizowany w ramach Letniego Festiwalu im. Piotra Janowskiego, zapraszamy 22 czerwca o godz. 17.00. W Parku Miejskim odbędzie się wówczas wielka Gala Moniuszkowska. 

Organizację festiwalu wsparł Urząd Miejski w Grudziądzu oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Grudziądzu.

Festiwal jest poświęcony pamięci światowej sławy grudziądzkiego skrzypka Piotra Janowskiego, wyjątkowej postaci polskiej kultury XX i XXI wieku. (UM)

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© grudziadz365.pl | Prawa zastrzeżone