Zamknij

IBL: w lasach w pięciu województwach występuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego

19:38, 31.03.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Z mapy zagrożenia pożarowego lasów opublikowanej na stronie Instytutu Badawczego Leśnictwa (IBL) wynika, że w środę najwyższy poziom zagrożenia pożarowego prognozowany jest w lasach na przeważającym terenie województw dolnośląskiego i pomorskiego oraz w południowej części województwa lubuskiego, północnej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części województwa zachodniopomorskiego.

W lasach na terenie pięciu województw - na północy i zachodzie kraju - prognozowany jest najwyższy stopień zagrożenia pożarowego; na pozostałym terenie prognozowane jest zagrożenie średnie i małe, a na wschodzie i w centrum kraju występuje brak zagrożenia.

Lepsza sytuacja występuje natomiast na pozostałym terenie wspomnianych województw, a także w województwach opolskim, śląskim, wielkopolskim, warmińsko-mazurskim, oraz na północy województw mazowieckiego i podlaskiego, gdzie prognozowane jest zagrożenie średnie i małe.

Z kolei w województwach: podlaskim lubelskim, mazowieckim, łódzkim, świętokrzyskim, podkarpackim i małopolskim zagrożenie pożarowe w zasadzie nie występuje.

Prognoza zagrożenia pożarowego jest wykonywana w 42 strefach prognostycznych, na podstawie pomiarów wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza oraz opadów i określa możliwość wystąpienia pożaru w dniu jej wykonania. Pomiary meteorologiczne prowadzone są dwa razy dziennie w kilku miejscach każdej ze stref. Prognoza jest wykonywana przez Lasy Państwowe w okresie zagrożenia pożarowego - od 1 marca do 30 września. (PAP)

Autor: Marcin Chomiuk

mchom/ robs/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%