Nowe przepisy mają uprościć życie właścicielom samochodów. Rząd przyjął projekt ustawy, który przewiduje m.in. rejestrację pojazdów całkowicie online i koniec z obowiązkiem przynoszenia tablic do urzędu.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Nowe przepisy mają ułatwić życie kierowcom oraz pracownikom urzędów komunikacji. Projekt został przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury jako element rządowego pakietu deregulacyjnego i odpowiada na rosnące zapotrzebowanie na cyfryzację usług publicznych.
Najważniejszą zmianą będzie możliwość złożenia wniosku o rejestrację pojazdu całkowicie elektronicznie. Wniosek będzie można złożyć online – przez usługę Ministra Cyfryzacji lub aplikację mObywatel. Dla osób, które odwiedzą urząd osobiście, pracownik wydziału komunikacji wprowadzi dane do elektronicznego formularza. To nie tylko przyspieszy procedurę, ale też ułatwi urzędom elektroniczne archiwizowanie dokumentów.
Nowelizacja znosi obowiązek legalizacji dotychczasowych tablic rejestracyjnych. Właściciel pojazdu nie będzie musiał ich przynosić do urzędu – wystarczy oświadczenie, że tablice są czytelne i nieuszkodzone. Pozwoli to zachować dotychczasowy numer rejestracyjny bez zbędnych formalności.
Zgodnie z projektem, zniknie też obowiązek dostarczania papierowego zaświadczenia o badaniu technicznym pojazdu, o ile jego wynik jest już widoczny w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Uproszczenie obejmie również przypadki, gdy pojazd zostanie sprzedany przed upływem terminu rejestracji – w takiej sytuacji nowy właściciel nie będzie musiał składać osobnego wniosku.
Zmiana przepisów przewiduje też uproszczenie procedury dla kierowców, którzy chcą holować przyczepy. Jeżeli informacja o takiej możliwości znajduje się w dokumentach homologacyjnych, to będzie można uzyskać stosowny wpis w dowodzie rejestracyjnym bez dodatkowego badania technicznego.
Dla urzędników rejestrujących pojazdy ważną nowością będzie tzw. usługa AVI (Actual Vehicle Information). To narzędzie umożliwi elektroniczną wymianę danych o pojazdach sprowadzanych z krajów Unii Europejskiej. Dzięki niemu polskie urzędy będą mogły automatycznie pobierać dane z zagranicznych ewidencji pojazdów. Podobnie, dane z polskiej Centralnej Ewidencji Pojazdów będą dostępne dla urzędów w innych państwach członkowskich UE.
Większość zmian zacznie obowiązywać po 6 miesiącach od ogłoszenia ustawy. Część zapisów – dotyczących m.in. wyjątków od obowiązku składania wniosku o rejestrację – zacznie obowiązywać już po 14 dniach. Natomiast wprowadzenie elektronicznego wniosku o rejestrację i usługi AVI zaplanowano na 18 stycznia 2027 roku – termin ten pozwoli na dostosowanie systemów informatycznych.
Jest kara za zniszczenie brzegu Jeziora Rudnickiego! 15
CZAJKA kierownik budowy jego żona CZAJKA Architekt miasta ...kto w obszarze chronionym mocą ustawy do 100 m uchwałą RMG daje zgode na budowy domow w obszarze chronionym????....od kiedy uchwała zmienia sie ustawy....a śmieci to sie zbiera Wojtus rękoma w obszarze chronionym... tu sa miejsca legowe czapli siwej jezioro objete jest strefą ciszy...tylko tacy jak ty ulegli niezawistni i niezazdrośni liberalni pokorni spolegliwi pozwola sobie koparą wjechac do domu .bo ten ekosystem to tez element domu grudziądzan.....gratuluje logiki i rozeznania tematu...gdzie masz śmieci przyjade koparkami ci je wywieźć a pod śmietnikami wyrownam grunt gorki i roslinność zwalcuje no bo wg Ciebie tak sie sprząta śmieci również i w obszarze chronionym ustawa prawo wodne
zazdrość????
19:46, 2025-07-05
Jest kara za zniszczenie brzegu Jeziora Rudnickiego! 15
Co za ściema z tymi czajkami i gęśmi … człowieku kim ty jesteś z wykształcenia że stwierdzasz że tam akurat żerują i lęgną się gęsi czy Czajki - ekologiem? Tam była sterta śmieci jak one miały tam zerować …? Co ludzie potrafią wymyślać z zazdrości …. Ludzie posprzątali bo wiadomo że każdy ni ich miejscu nie chciałby mieć śmietnika przed domem a to że gęsi tam chodzą to dobrze bo teraz w końcu maga bo mają czysty teren. To nic nadzwyczajnego że gęsi chodzą nad brzegami jezior i na łąkach w poszukiwaniu świeżej trawy która teraz mają a nie stery odpadów . Gęsi i kaczki czy też czajki chodzą nie tylko na tym terenie ale na terenów całego jeziora Rudnickiego …ja uważam że teraz tam jest porządek i wpłynęło to na polepszenie warunków ekologicznych tego miejsca . Miłej o przyjemniej się tam chodzi bo jest czysto o co odpowiednie służby nie umiały zadbać …uważam ze kaczka Czajka czy gęsia sprzyja czyste środowisko a nie wysypisko śmieci … szkoda tyko ze w tym kraju jest tyle zazdrosnych o zawistnych ludzi … bo w normalnych rozumowaniu każdy by docenił że posprzątali bałagan który zrobili inni ludzie …
Wojtek
17:01, 2025-07-05
Jest kara za zniszczenie brzegu Jeziora Rudnickiego! 15
zeby sad orzekł naprawienie szkody najpierw musi wpłynąć akt oskarżenia a tu oprócz gęsi sa jeszcze czajki .. gesi sie nie liczą ...jeden telefon z urzędu do prokuratury i warunkowo umorzone...a widok na jezioro za jedyne 15.000 zl
obietywny
15:29, 2025-07-05
Jest kara za zniszczenie brzegu Jeziora Rudnickiego! 15
Skoro widok na jezioro takie tanie to też mam kawałek ziemi do obróbki najwidoczniej. 15 tys i taki luksus jak złoto. Radzę zastanowić się nad karą i możliwej dyscyplinie, bo aktualnie paniusia i tak wyszła na swoje, a brakuje tutaj jakiejkolwiek pokuty i przywrócenia do stanu pierwotnego. Wysokość kary to żart, a tym bardziej sam wyrok i jakiekolwiek dalsze działania. Gratuluje takiego obrotu wydarzeń porażka.
Ludzie sądzą według
15:12, 2025-07-05
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz