Na granicach z Niemcami i Litwą rozpoczęto wyrywkowe kontrole. Funkcjonariusze mają prawo zatrzymywać pojazdy, a za złamanie przepisów grożą wysokie kary.
Od północy obowiązują nowe, tymczasowe zasady kontroli na wybranych odcinkach granic Polski z Niemcami i Litwą. Na wyznaczonych trasach patrole Straży Granicznej, wspierane przez policję oraz żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, zatrzymują do sprawdzenia wybrane pojazdy. W szczególności uwagę zwracają na busy i samochody przewożące większą liczbę pasażerów, zwłaszcza z przyciemnionymi szybami.
Na granicy zachodniej kontrole prowadzone będą w 52 punktach, przy czym w 16 z nich działania są ciągłe. Na odcinku z Litwą wskazano 13 miejsc kontroli, z czego stałe posterunki funkcjonują w rejonach dawnych przejść granicznych Budzisko i Ogrodniki.
Przekroczenie granicy w sposób niezgodny z przepisami może skutkować mandatem w wysokości 500 zł – przewiduje to artykuł 49a Kodeksu wykroczeń. W sytuacjach, gdy osoba przekraczająca granicę posłuży się siłą, groźbą, podstępem lub działa w porozumieniu z innymi, może odpowiadać karnie. Wtedy zastosowanie ma artykuł 264 §2 Kodeksu karnego, który przewiduje karę do 3 lat pozbawienia wolności.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak podkreślił, że działania podejmowane na granicach należą wyłącznie do państwowych służb. – To miejsca objęte szczególną ochroną i tylko odpowiednie formacje mają prawo do legitymowania osób i prowadzenia kontroli – zaznaczył.
Szef resortu dodał również, że w związku z rozpoczęciem kontroli, obywatele zostali poinformowani poprzez alert RCB. – Chcemy zminimalizować niedogodności, zarówno dla mieszkańców przygranicznych terenów, jak i przedsiębiorców. Liczymy też na dobrą współpracę z samorządami – powiedział.
Koniec z bazgrołami w Grudziądzu? Miasto powołuje specj
Wy lepiej otwórzcie oddział udarowy w szpitalu, jego brak to strach mieszkańców
Gość
15:21, 2025-07-07
Ścieżka rowerowa na Miłoleśnej budowana od nowa. Czy to
Nie wiem czy ta opinia dotrze do Rajców ale ta ścieżka w tej formie to jakaś pomyłka. Dla mnie porażka, .......co mi i wielu osobom nie pasuje polecam żeby Prezydent przejechał albo raczej zatapiał się w tym żwirku a Jego żona przeszła się w sandałkach. Ciekawe jak daleko dojedzie Pan Prezydent a żona nie ujdzie 10 metrów żeby nie wyjmować kamyczków z butów. Pozdrawiam ....nie wykonawcom oni zrobili co mieli ale planistom co zaplanowali ją w tej formie.
Jola
10:01, 2025-07-07
Lewica zachęca prezydenta Grudziądza do testowania 35-g
Kowar przestań wymyślać ,a sam sie weź do konkretnej roboty. Najlepiej nich pracują tylko w środy i czwartki. Już ten cały urząd rękawów sobie nie powyrywa od roboty
ON
07:25, 2025-07-07
29-letni mężczyzna zatrzymany po śmiertelnym ugodzeniu
A ja z dumą odmówiłem wzięcia karty do referendum, które mój wspaniały premier uroczyście unieważnił. Duma, Polska dla wszystkich przybyszy. Niech ubogacą naszą smutną i zaściankową kulturę.
Uśmiechnięty
07:25, 2025-07-07
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz