Zamknij

Grudziądz: Młyn Energii odsłania swoje tajemnice. W środku historyczne odkrycie!

14:10, 08.07.2025 Aktualizacja: 16:00, 08.07.2025
Skomentuj Budowa Młyna Energii Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP Budowa Młyna Energii Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Prace w dawnym Młynie Górnym idą pełną parą. Ta ogromna inwestycja, warta ponad 70 milionów złotych, ma przekształcić zabytek w nowoczesną instytucję kultury – Młyn Energii. W trakcie robót budowlanych natrafiono na niezwykłe znalezisko, które idealnie wpisuje się w nową nazwę tego miejsca.

Młyn Energii to wspólna inicjatywa samorządu Grudziądza i samorządu województwa kujawsko-pomorskiego. Intensywne prace remontowe trwają praktycznie w całym obiekcie. Ekipy budowlane zakończyły już rozbiórkę zbędnych elementów konstrukcyjnych i prowadzą obecnie roboty murarskie oraz zbrojeniowe. Pod czujnym okiem konserwatora zabytków czyszczona jest historyczna, ceglana elewacja.

Niezwykłe odkrycie w Kanale Trynka

Najciekawszym odkryciem dokonanym podczas prac jest z pewnością turbina wodna z początków XX wieku. Znaleziono ją podczas oczyszczania Kanału Trynka, który przepływa pod budynkiem. Urządzenie, służące niegdyś do produkcji energii elektrycznej, zostanie teraz wydobyte i odrestaurowane. Po renowacji stanie się jednym z głównych eksponatów Młyna Energii, stanowiąc historyczne serce tego miejsca.

Co znajdzie się w środku?

Inwestycja o wartości 76 milionów złotych, finansowana w dużej mierze z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza, ma zakończyć się w trzecim kwartale 2026 roku. Po jej zakończeniu w Młynie Energii znajdą się:

  • Siedem dużych sal przeznaczonych na wystawy, warsztaty i konferencje,
  • Sala widowiskowa z widownią na 170 miejsc,
  • Kawiarnia z antresolą.

W nowo dobudowanym skrzydle budynku powstaną mniejsza sala konferencyjna oraz biura. Misją nowej instytucji będzie nie tylko prezentacja historii i kultury Grudziądza, ale także popularyzacja nauki – w szczególności wiedzy matematyczno-przyrodniczej i technologicznej.

Nad koncepcją programową przyszłego centrum pracuje warszawska firma Pattern Recognition, mająca na koncie m.in. projekt polskiego pawilonu na Expo 2017 w Kazachstanie.

Na podstawie materiałów Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego.

Zobacz galerię zdjęć z postępów prac:

[FOTORELACJA]2399[/FOTORELACJA]

[ZT]95662[/ZT]

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%