To był wieczór, który zapisze się złotymi zgłoskami w historii polskiego łyżwiarstwa szybkiego. Po morderczym biegu na dystansie 10 000 metrów, nasz reprezentant wywalczył upragniony medal olimpijski, trzymając kibiców w napięciu do ostatniej sekundy.
Rywalizacja na najdłuższym dystansie łyżwiarskim to prawdziwy test charakteru. Polak walczył do samego końca, narzucając mordercze tempo. Na trzy pary przed zakończeniem zawodów sytuacja wyglądała obiecująco – nasz reprezentant cieszył się ogromną przewagą: 6,67 s nad Stijnem van de Buntem oraz aż 17,14 s nad Riccardo Lorello. W tamtym momencie oczy wszystkich zwrócone były na Władimira Semirunnija, który postawił poprzeczkę niezwykle wysoko.
Prawdziwy spektakl zaczął się po przerwie technicznej. Mistrz świata, Davide Ghiotto, stoczył pasjonujący pojedynek z legendarnym Jorritem Bergsmą. Choć Ghiotto prowadził przez pierwsze 5000 metrów, druga połowa dystansu należała do Holendra. Bergsma, mimo świetnego finiszu, stracił do Semirunnija 1,40 s, co ostatecznie pozbawiło Ghiotto szans na choćby brązowy krążek.
Gdy na lodzie pojawił się Czech Metodej Jilek, sytuacja skomplikowała się jeszcze bardziej. Jilek pojechał bieg życia – z czasem 12:33,43 min wyprzedził Semirunnija, wskakując na fotel lidera. W tym momencie matematyka była prosta: Polak miał medal w kieszeni, pod warunkiem, że w ostatniej parze nie wyprzedzi go duet Sander Eitrem i Timothy Loubineaud.
Ostatnia para wystartowała fenomenalnie, jednak dystans 10 kilometrów nie wybacza błędów w rozłożeniu sił. W samej końcówce obu zawodnikom zabrakło „paliwa”. Żaden z nich nie zdołał wskoczyć na podium, co przypieczętowało sukces Polaka.
Ostatecznie klasyfikacja medalowa ukształtowała się następująco:
To wielki dzień dla polskiego sportu i dowód na to, że systematyczna praca oraz walka do ostatniego metra przynoszą efekty na najwyższym, światowym poziomie.
CO TAM SIĘ W OGÓLE DZIEJE?! 🤯
— Eurosport Polska (@Eurosport_PL) February 13, 2026
CZYSTE OLIMPIJSKIE SREBRNE SZALEŃSTWO 🤪#HomeOfTheOlympics #MilanoCortina2026 #TeamPL pic.twitter.com/P5ScRBXpz9
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu grudziadz365.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Więcej przejrzystości na rynku miodu. Nowe przepisy od
....kto jest uczciwy...to jest i nic tego nie zmieni .Ja miałem do czynienia w swoim życiu z dwoma pszczelarzami...po pierwszym pozostały długi do spłacenia za prąd w garażach (onegdaj rozliczanych ogólnie)...drugi to ...może jeszcze jes tna rynku,,,człowiek z pasją. Z.B.
Paweł
19:48, 2026-02-13
Kulinarna podróż w czasie. W Grudziądzu znów zapachnie
...to na talerz pewnie trafią te niedobitki kaczek z kanału trynki itp. karmione chlebem przez nieodpowiedzialnych ludzi...
Paweł
19:36, 2026-02-13
„Władca Dębowej Alei” pod toporem inwestycji? Mieszkańc
...a jaka walka była o dęba ,który rósł onegdaj na skrzyżowaniu przy WZU i dawnym "polomarkecie"...przebudowa skrzyżowania...a później drzewko wycięto :)
Paweł
19:28, 2026-02-13
Nie żyje Bożena Dykiel. „Aktorka żywioł” odeszła w wiek
...dwie siekierki....Spokój duszy.
Paweł
19:17, 2026-02-13