Zamknij
REKLAMA

Weronika Stachewicz, mieszkanka Łasina uhonorowana marszałkowskim medalem

12:29, 25.08.2020 | J.R
Skomentuj
REKLAMA

Weronika Stachewicz, mieszkanka Łasina w powiecie grudziądzkim dołączyła do grona uhonorowanych marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeranienis dla rówieśników Niepodległej, świadków odradzającej się ojczyzny. W imieniu marszałka Piotra Całbeckiego medal wręczył nestorce wicemarszałek Zbigniew Sosnowski. W uroczystości uczestniczył burmistrz Łasina Rafał Kobylski.

Tradycję honorowania medalem najstarszych mieszkańców naszego regionu rozpoczęliśmy z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Medale przyznajemy również dziś, na pamiątkę setnej rocznicy powrotu Kujaw i Pomorza do macierzy. Dziękujemy w ten sposób za świadectwa, proste, osobiste opowieści osób, od których możemy uczyć się naszej historii. Nie można budować przyszłości bez wiedzy o tym, kim jesteśmy i skąd pochodzimy. A nasze korzenie to korzenie naszych rodziców, dziadków, pradziadków – mówi marszałek Piotr Całbecki.

O czasach wojennych Pani Weronika opowiada niechętnie. Dla jej rodziny był to szczególnie trudne lata - dwaj bracia nestorki zginęli walcząc na froncie. Szczęście i spokój odnalazła kilka lat później. Poznała Franciszka Stachewicza, z którym wzięła ślub. Mąż otrzymał posadę w zakładzie wodociągowym w Gdańsku, dlatego małżonkowie na czternaście lat wyprowadzili się z rodzinnych stron. Wychowali wspólnie czwórkę dzieci. Z córką Danutą nestorka mieszka obecnie. Największą radość sprawiają jej wizyty wnuków i prawnuków. Seniorka lubi też oglądać telewizję i zabawy z ulubieńcem rodziny, psem Maksiem.

 

Imiennym medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis marszałek Piotr Całbecki honoruje osoby, które ukończyły setny rok życia. Medale przyznajemy w ramach kontynuowania naszej akcji zorganizowanej w 2018 roku z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Do tej pory uhonorowaliśmy w ten sposób sto trzydzieści osiem osób.

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

OnaOna

0 0

Gratulacje i zdrówka życzymy 23:03, 25.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%