Zamknij
REKLAMA

czwartek, 14.11, godz. 18:00

Klub Akcent Wybickiego 38/40, 86-300 Grudziądz

Mariusz Żebrowski (ur. 1967 r.) –– historyk, archiwista, pedagog. Kustosz w Dziale Historii Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu. Nauczyciel w SP nr 16 im płk. Zbigniewa Makowieckiego w Grudziądzu. Żonaty, dwoje dzieci.

Jego pasją jest historia wojskowości. W swoich zainteresowaniach skupia się głównie nad grudziądzkimi fortyfikacjami. Pisze artykuły, w których stara się przybliżać historię miasta Grudziądz i najbliższej okolicy. Swoją pasją zaraził również rodzinę. Jako członek grupy rekonstrukcyjnej „Garnizon Grudziądz” wraz z żoną i córką propaguje spotkania z żywą historią.

Ponadto praktycznie od zawsze tworzy satyryczne ilustracje będące wynikiem wnikliwej obserwacji świata, w których z dowcipem komentuje relacje międzyludzkie, kwestie polityczne i obyczajowe. Ma na swoim koncie dwie wystawy rysunków satyrycznych. Wątkiem przewodnim rysunków zaprezentowanych kilkanaście lat temu na wystawie w Galerii Akcentu były kwestie polityczno–społeczne. Natomiast tematyka rysunków przedstawionych w bieżącym roku, na wystawie w Muzeum w Grudziądzu dotyczyła ludzkiej seksualności. Prace autora opatrzone wymownym komentarzem, nie tylko bawią lecz przede wszystkim zmuszają do krytycznego myślenia – to ich największa wartość.

Zaprezentowane na wystawie rysunki ze zbioru opowiadań Mariusza Żebrowskiego „ Grudziądz – poczuj to… ”, stanowią wybór najnowszych prac autora, tym razem nie z gatunku satyry. Ilustrując miejsca wydarzeń zaprezentowanych w zbiorze opowiadań stanowiły dla autora nowe wyzwanie. Jest to nowa odsłona rysunków Mariusza Żebrowskiego za sprawą zastosowanej kreski, technik plastycznych. Łącząc rysunki z treścią opowiadań możemy poczuć Grudziądz po zmroku…
Opowiadania Mariusza Żebrowskiego zaprezentowane w niniejszej książce początkowo były pisane do szuflady. Pomysł wydania ich narodził się niedawno.
Tematyka tych krótkich opowieści z dreszczykiem oscyluje wokół urban legends. Autor przedstawia Grudziądz i okolice w formie beletrystycznej, a nie jak dotychczas w formie opracowań historyczno–naukowych. Ponadto w książce znajdziemy również rysunki Mariusza Żebrowskiego, jednak tym razem nie z gatunku satyry. Ilustrują one miejsca wydarzeń zaprezentowanych w zbiorze opowiadań. Czytelnik zagłębiając się w lekturę może poczuć Grudziądz po zmroku…
 


poniedziałek18 listopada

wtorek19 listopada

środa20 listopada

sobota23 listopada

niedziela24 listopada

środa27 listopada

sobota30 listopada

niedziela1 grudnia

piątek6 grudnia

sobota7 grudnia

niedziela8 grudnia

poniedziałek9 grudnia

sobota14 grudnia

niedziela15 grudnia
© grudziadz365.pl | Prawa zastrzeżone